G‘azoda o‘t ochish to‘xtatilishi bo‘yicha kelishuvlar imzolandi
G‘azoda o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha bir qator kelishuvlarga erishildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kelishuvga ko‘ra, Isroil hukumati tasdiq bergan zahoti harbiy harakatlar darhol to‘xtatiladi. Kelishuv doirasida HAMAS taxminan 20 nafar garovdagilarni ozod qiladi.
Javoban, Isroil 1700 ga yaqin falastinlik mahbuslarni, jumladan 250 nafari umrbod qamoqqa hukm qilinganlarni ozod etadi. Bundan tashqari, Isroil mudofaa kuchlari 72 soat ichida G‘azo hududidagi kelishilgan chiziq orqasiga chekinadi.
BMT va Qizil Yarim Oy jamiyati insonparvarlik yordam yo‘laklarini tashkil etishga yordam beradi. Kelishuv ijrosini Qatar, Misr, Turkiya va AQSh muvofiqlashtiradi.
Shunga qaramay, muhim ikki masala hali ham hal qilinmagan. Ulardan biri – Isroilning aniq chekinish chizig‘i tasdiqlanmaganligi, ikkinchisi esa sulhdan keyin G‘azo hududini kim boshqarishi haqida aniq qaror yo‘qligidir.

В Газе подписаны соглашения о прекращении огня
Согласно этому соглашению, как только правительство Израиля даст одобрение, военные действия будут немедленно прекращены. В рамках соглашения ХАМАС освободит около 20 заложников.
В ответ Израиль освободит около 1700 палестинских заключённых, включая 250 пожизненно осуждённых. Кроме того, силы обороны Израиля в течение 72 часов отступят за согласованную линию в районе Газы.
ООН и Общество Красного Полумесяца помогут организовать гуманитарные коридоры. Исполнение соглашения будет координироваться Катаром, Египтом, Турцией и США.
Тем не менее, два важных вопроса остаются нерешёнными. Один из них — отсутствие подтверждённой точной линии отступления Израиля, второй — отсутствие чёткого решения о том, кто будет управлять районом Газы после мира.