Vetnamda Matmo to‘foni oqibatida 8 kishi halok bo‘ldi
Vetnamda Matmo to‘foni sabab kuchli yomg‘ir va suv toshqini yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Natijada sakkiz kishi halok bo‘ldi, besh kishi jarohat oldi. Mahalliy tabiiy ofatlarga qarshi kurash agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, 15 ming 700 dan ortiq uy to‘liq suv ostida qoldi, 400 dan ziyod uyga zarar yetdi.
Shuningdek, 14 ming 600 gektardan ortiq sholi va boshqa qishloq xo‘jaligi yerlari sel oqibatida jabr ko‘rdi. Suv toshqinlari natijasida 97 mingdan ortiq chorva mollari va parrandalar halok bo‘ldi.
Shimoliy va markaziy tog‘li hududlarda jami 602 ta joyda suv toshqini qayd etildi. Ko‘chkilar sababli transport harakati cheklangan va ayrim yo‘llar yopilgan.
Vetnam bosh vaziri Fam Min Trin aholini himoya qilish bo‘yicha favqulodda chora-tadbirlar joriy etdi. Hukumat tabiiy ofatning oqibatlarini kamaytirish uchun barcha zarur choralarni ko‘rmoqda.

Вьетнаме из-за тайфуна Матмо погибло 8 человек
В результате погибли восемь человек, пятеро получили ранения. По данным местного агентства по борьбе с природными катастрофами, более 15 700 домов полностью оказались под водой, более 400 домов получили повреждения.
Кроме того, более 14 600 гектаров рисовых и других сельскохозяйственных угодий пострадали от наводнения. В результате паводков погибло более 97 тысяч голов скота и птицы.
В северных и центральных горных районах было зафиксировано наводнение в 602 местах. Из-за оползней ограничено движение транспорта, некоторые дороги закрыты.
Премьер-министр Вьетнама Фам Минь Чинь ввел чрезвычайные меры по защите населения. Правительство принимает все необходимые меры для снижения последствий природной катастрофы.
В регионах продолжаются работы по оказанию помощи и восстановлению. Безопасность населения стоит на первом месте.