Putin va Aliyev AZAL fojiasi haqida gaplashdi
Dushanbe shahrida 9-10 oktabr kunlari o‘tkazilgan «Markaziy Osiyo – Rossiya» sammiti va MDH Davlat rahbarlari kengashi yig‘ilishi doirasida Vladimir Putin va Ilhom Aliyev o‘rtasidagi uchrashuv avvalambor o‘tgan yilning 25 dekabrida Qozog‘iston hududida halokatga uchragan AZAL samolyoti fojiasi haqida suhbat bilan boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
RIA xabariga ko‘ra, ushbu masalani muhokama qilish taklifini aynan Putin bildirdi. Rossiya prezidenti oldinroq Rossiya osmonida yuz bergan fojia yuzasidan Ozarbayjon tomonidan rasmiy uzr so‘ralganini eslatib, halok bo‘lgan yo‘lovchilarning yaqinlariga chuqur hamdardlik bildirdi.
U ta’kidlashicha, Moskva tergov jarayoniga to‘liq yordam ko‘rsatmoqda va hodisa sabablarini, xususan, osmonda Ukraina droni mavjudligi bilan bog‘liq holatlarni o‘rganmoqda. Putin ma’lumot berishicha, fojia yuz bergan kuni AZAL samolyot bortida uchta ukrain uchuvchisiz qurilmalari Rossiya chegarasidan o‘tgan.
Rossiya havo hujumidan mudofaa tizimi yo‘llagan ikki raketa samolyotga to‘g‘ridan-to‘g‘ri tegmagan, portlashlar samolyotdan bir necha metr uzoqlikda sodir bo‘lgan. Samolyot esa ehtimoliy ravishda portlashdan kelib chiqqan parchalar sabab shikastlangan.
Shu bilan birga, ekipaj Maxachqal’aga qo‘nishga ruxsat olgani, ammo ular o‘z aerodromiga qaytishni afzal ko‘rganligi qayd etilgan. Davlat rahbari mas’ul shaxslarning harakatlari qonuniy bahosiz qolmasligini ta’kidlab, tovon to‘lash masalalari bo‘yicha Rossiya zarur jarayonlarni amalga oshirishini bildirdi.
Ushbu holatni to‘liq ochib berish uchun vaqt kerakligi qayd etildi. Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, AZAL samolyotida jami 67 kishi bo‘lgan, ulardan 5 nafari ekipaj a’zolari.
Fojia natijasida 38 yo‘lovchi halok bo‘lgan, 29 nafari esa tirik qolgan. Sammit doirasidagi uchrashuvda tomonlar mazkur hodisani har tomonlama, ochiq va tizimli tergov qilish tarafdori ekanliklarini yana bir bor tasdiqladilar.

Путин и Алиев обсудили трагедию AZAL
В Душанбе 9-10 октября в рамках саммита «Центральная Азия – Россия» и заседания Совета глав государств СНГ состоялась встреча между Владимиром Путиным и Ильхамом Алиевым, которая началась с обсуждения трагедии с самолетом AZAL, потерпевшим крушение 25 декабря прошлого года на территории Казахстана. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации РИА, предложение обсудить этот вопрос исходило именно от Путина. Президент России напомнил, что ранее Азербайджан официально принес извинения за трагедию, произошедшую в воздушном пространстве России, и выразил глубокие соболезнования близким погибших пассажиров.
Он подчеркнул, что Москва оказывает полное содействие в расследовании и изучает причины происшествия, в частности, связанные с наличием украинского беспилотника в небе. По словам Путина, в день трагедии на борту самолета AZAL находились три украинских беспилотных летательных аппарата, которые пересекли границу России.
Российская система противовоздушной обороны выпустила две ракеты, которые не попали непосредственно в самолет, взрывы произошли в нескольких метрах от него. Самолет, вероятно, был поврежден осколками, вызванными взрывами.
При этом экипаж получил разрешение на посадку в Махачкале, однако предпочел вернуться на свой аэродром. Глава государства отметил, что действия ответственных лиц не останутся без законной оценки, а Россия осуществит необходимые процедуры по вопросам компенсации.
Отмечено, что для полного раскрытия обстоятельств инцидента потребуется время. Для справки, на борту самолета AZAL находились 67 человек, из них 5 членов экипажа.
В результате трагедии погибли 38 пассажиров, 29 человек остались живы. На встрече в рамках саммита стороны вновь подтвердили свою приверженность всестороннему, открытому и системному расследованию данного инцидента.