Amerikalik ayol ChatGPT yordamida sudda g‘alaba qozondi
Amerikalik ayol Linn Uayt sud jarayonida o‘zini mustaqil himoya qilib, ChatGPT va Perplexity sun’iy intellekt vositalaridan foydalangan holda ishda g‘alaba qozondi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
NBC News nashrining xabariga ko‘ra, Linn Los-Anjeles shahridagi treyler-parkdagi uyini ijaraga olgan, biroq ijara to‘lovini kechiktirgan. Mahalliy qonunlarga muvofiq ijara to‘lovini 12 oygacha kechiktirish mumkin edi, biroq uni himoya qilgan advokat sudda yutqazdi.
Shundan so‘ng, Linn apellyatsiya berishga qaror qilib, ChatGPT yordamida sud hujjatlarini tahlil qildi va protsessual xatolarni aniqladi. Keyin Perplexity Pro platformasi orqali tegishli qonunlarni o‘rgandi va himoyasini yanada mustahkamladi.
Natijada sud qarori uning foydasiga chiqdi, uni uyidan chiqarish haqidagi ogohlantirish bekor qilindi hamda 55 ming dollarlik jarima va 18 ming dollarlik ijara qarzidan ozod etildi. Shu bilan birga, Linn advokatlarga to‘lanishi mumkin bo‘lgan 73 ming dollardan ortiq xarajatni tejab qoldi.
Mutaxassislar esa ta’kidlaydilar: adolatni ta’minlashda asosiy rolni odamlar o‘ynaydi, sun’iy intellekt emas.

Американка выиграла суд с помощью ChatGPT
Американка Линн Уайт самостоятельно защищалась в суде, используя инструменты искусственного интеллекта ChatGPT и Perplexity, и выиграла дело. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания NBC News, Линн арендовала дом в трейлер-парке в Лос-Анджелесе, но задержала оплату аренды. Согласно местным законам, арендную плату можно было отсрочить до 12 месяцев, однако адвокат, который её защищал, проиграл дело в суде.
После этого Линн решила подать апелляцию, проанализировала судебные документы с помощью ChatGPT и выявила процессуальные ошибки. Затем она изучила соответствующие законы через платформу Perplexity Pro и укрепила свою защиту.
В результате судебное решение было вынесено в её пользу, предупреждение о выселении было отменено, а также она была освобождена от штрафа в размере 55 тысяч долларов и задолженности по аренде в 18 тысяч долларов. При этом Линн сэкономила более 73 тысяч долларов на оплате адвокатских услуг.
Эксперты отмечают, что основную роль в обеспечении справедливости играют люди, а не искусственный интеллект.