Turkiyada jinoyat olamida «Jahannam Najoti» nomi bilan tanilgan Jo‘shqun Arabaji qo‘lga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
53 yoshli jinoyatchi 7-oktyabr kuni Izmir aeroportida ushlangan. Uning nomi Interpolning xalqaro qidiruv ro‘yxatida bo‘lgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Arabaji Germaniyada «Kyoln otasi» laqabi bilan ham mashhur bo‘lib, unga pul yuvish, tovlamachilik, giyohvand moddalar savdosi va qurol kontrabandasi kabi jinoyatlar qo‘yilgan. Tergovga yaqin manbalar uning bir necha davlatda tashkil etilgan jinoiy tarmoqlar bilan aloqasi borligini bildirgan.
Izmirdagi maxsus operatsiya davomida Arabaji hujjat tekshiruvi paytida aniqlanib, darhol hibsga olindi. Hibsga olishdan so‘ng uning ekstraditsiyasi masalasi qonun doirasida ko‘rib chiqiladi.
Huquqni muhofaza qiluvchi idoralar ushbu qo‘lga olish transmilliy jinoyatchilikka qarshi olib borilayotgan chora-tadbirlarning muhim bosqichi ekanini ta’kidlamoqda. Bu orqali yana bir «o‘ta qidiruvdagi» shaxs ushlanganligi ma’lum qilindi.

В Турции задержан «Спаситель из Ада», начато расследование
В Турции задержан Джошкун Арабаджи, известный в криминальном мире под именем «Спаситель Ада». Об этом сообщает Zamin.uz.
53-летний преступник был задержан 7 октября в аэропорту Измира. Его имя находилось в международном розыске Интерпола.
По данным, Арабаджи также известен в Германии под прозвищем «Кёльнский отец», ему предъявлены обвинения в отмывании денег, вымогательстве, торговле наркотиками и контрабанде оружия. Источники, близкие к расследованию, сообщили о его связях с преступными сетями, действующими в нескольких странах.
В ходе специальной операции в Измире Арабаджи был выявлен при проверке документов и сразу же арестован. После задержания вопрос об его экстрадиции будет рассмотрен в рамках закона.
Правоохранительные органы подчеркивают, что этот арест является важным этапом в борьбе с транснациональной преступностью. Сообщается, что таким образом был задержан еще один «высокорозыскной» преступник.