AQSh Isroilga 200 harbiy yordamchi yuboradi
NBC News xabariga ko‘ra, AQSh hukumati G‘azodagi otishmani to‘xtatish kelishuvi ijrosini nazorat qilish uchun Isroil hududiga 200 nafargacha amerikalik harbiylarni joylashtirish rejasini ishlab chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu harbiylar logistika, transport, muhandislik va rejalashtirish sohalarida amaliy yordam ko‘rsatadi. Muhimi, G‘azo sektorida hech qanday amerikalik askar bo‘lmaydi, degan aniq ma’lumot berilgan.
Mazkur tashabbus fuqarolar va harbiylar muvofiqlashtirish markazi shaklida amalga oshiriladi. Kelishuv e’lon qilingandan so‘ng, mexanizm ishga tushirilib, AQSh qo‘shinlarining bir qismi Isroilga allaqachon yetib kelgan.
Ushbu guruh gumanitar yordam oqimini qo‘llab-quvvatlaydi hamda hodisalar yuzaga kelmasligi uchun tizimning uzluksiz ishlashini nazorat qiladi. Rasmiy manbalarga ko‘ra, amerikalik harbiylar avval ham Isroilda turli missiyalarda, jumladan raketaga qarshi mudofaa mashqlarida ishtirok etgan.
AQSh o‘tgan yili Livandagi otishmani to‘xtatish jarayonida Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi deeskalatsiya kanallarini qo‘llab-quvvatlagan. Shu bilan birga, Isroil hukumati HAMAS bilan kelishuvga erishdi.
G‘azodan garovdagilar ozod etilishi evaziga Isroil tomonidan umrbod qamoqqa hukm qilingan 250 nafar mahbus va 2023-yil 7-oktyabrdan beri hibsda saqlanayotgan 1700 falastinlik ozod qilinadi. Kelishuv gumanitar yordamni kengaytirish, HAMASni qurolsizlantirish va Isroil qo‘shinlarini sektordan bosqichma-bosqich olib chiqishni ham o‘z ichiga oladi.
AQSh prezidenti ushbu kelishuv haqida o‘zining rasmiy ijtimoiy tarmoq sahifasida ham ma’lumot bergan. Xulosa qilib aytganda, Vashingtonning Isroildagi maxsus guruhi front ortidagi murakkab vaziyatni boshqarish, gumanitar ishlarni tizimlash, kelishuv shartlariga rioya qilinishini nazorat qilish hamda ehtimoliy tushunmovchiliklarni oldini olish vazifasini bajaradi.

США отправят в Израиль 200 военных советников
По данным NBC News, правительство США разрабатывает план размещения до 200 американских военных на территории Израиля для контроля за выполнением соглашения о прекращении огня в Газе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти военные окажут практическую помощь в сферах логистики, транспорта, инженерии и планирования. Важно отметить, что в секторе Газа не будет находиться ни одного американского солдата, как было четко заявлено.
Инициатива будет реализована в форме центра координации гражданских и военных. После объявления соглашения механизм будет запущен, и часть войск США уже прибыла в Израиль.
Эта группа поддержит поток гуманитарной помощи и будет контролировать бесперебойную работу системы, чтобы предотвратить возникновение инцидентов. По официальным данным, американские военные ранее уже участвовали в различных миссиях в Израиле, включая учения по противоракетной обороне.
В прошлом году США поддерживали каналы деэскалации между Израилем и Хезболлой в процессе прекращения огня в Ливане. При этом правительство Израиля достигло соглашения с ХАМАС.
В обмен на освобождение заложников из Газы Израиль освободит 250 заключённых, приговорённых к пожизненному заключению, и 1700 палестинцев, находящихся в заключении с 7 октября 2023 года. Соглашение также предусматривает расширение гуманитарной помощи, разоружение ХАМАС и поэтапный вывод из сектора израильских войск.
Президент США также сообщил об этом соглашении на своей официальной странице в социальных сетях. В итоге, специальная группа Вашингтона в Израиле будет выполнять задачи по управлению сложной ситуацией в тылу фронта, систематизации гуманитарной работы, контролю за соблюдением условий соглашения и предотвращению возможных недоразумений.