O‘zbekistonliklar Saudiya Arabistoniga sayohatni ko‘paytirdi
2025-yilning yanvar-avgust oylarida Saudiya Arabistoniga borgan O‘zbekiston fuqarolari soni 165,7 ming nafarga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 48,1 foizga oshganligi Kursiv Uzbekistan ma’lumotida qayd etilgan. Natskomstatning rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu davrda Saudiya Arabistoniga sayohat maqsadida 141,6 ming kishi borgan.
Shuningdek, 23,5 ming nafar fuqaro yaqin qarindoshlarini ziyorat qilish uchun, 548 kishi sog‘liqni saqlash muassasalarida davolanish maqsadida, 62 nafar ish bilan bog‘liq, 18 nafar esa ta’lim olish uchun borgan. Shu yilning iyul oyida esa 15 mingdan ortiq o‘zbekistonlik haj ziyorati uchun Saudiya Arabistoniga yetib bordi.
Bu uchun to‘qqizta shaharni qamrab olgan maxsus aviareyslar tashkil etildi. Parvozlar mahalliy hamda xalqaro aviakompaniyalar tomonidan amalga oshirildi.
Saudiya Arabistoniga sayohat qilish istagi ortib borayotgani mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stona aloqalar va turizm sohasidagi rivojlanishning muhim ko‘rsatkichidir. O‘zbekistonlik sayohatchilar sonining oshishi esa mamlakatimiz fuqarolarining xorijiy davlatlarga sayohat qilish imkoniyatlari kengayganini bildiradi.

Узбекистанцы увеличили количество поездок в Саудовскую Аравию
В период с января по август 2025 года количество граждан Узбекистана, посетивших Саудовскую Аравию, достигло 165,7 тысячи человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 48,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, отмечается в данных Kursiv Uzbekistan. Согласно официальной информации Нatskomstat, за этот период в Саудовскую Аравию по туристическим целям отправились 141,6 тысячи человек.
Кроме того, 23,5 тысячи граждан посетили близких родственников, 548 человек направились на лечение в медицинские учреждения, 62 — по деловым вопросам, а 18 — для получения образования. В июле этого года более 15 тысяч узбекистанцев прибыли в Саудовскую Аравию для совершения хаджа.
Для этого были организованы специальные авиарейсы, охватывающие девять городов. Полеты выполнялись местными и международными авиакомпаниями.
Рост интереса к поездкам в Саудовскую Аравию является важным показателем дружественных отношений между странами и развития туризма. Увеличение числа узбекистанских путешественников свидетельствует о расширении возможностей граждан нашей страны для поездок за границу.