Sheyn Koplan Polymarket bilan milliarderlarga kirdi
Financial Post nashrining xabar berishicha, 27 yoshli Sheyn Koplan o‘z yo‘li bilan muvaffaqiyatga erishgan Polymarket platformasining asoschisi bo‘lib, dunyodagi eng yosh milliarderlardan biri sifatida tan olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning startapi — prognozlar bozoriga ixtisoslashgan Polymarket — so‘nggi paytlarda moliya sohasida katta e’tibor qozondi. Nyu-York fond birjasi kompaniyaga ikki milliard dollar miqdorida sarmoya kiritgach, uning biznesi yangi bosqichga ko‘tarildi.
Hozirda Polymarket’ning umumiy bahosi 9 milliard dollardan oshdi. Polymarket platformasi foydalanuvchilarga turli voqealar bo‘yicha bashorat qilish va pul tikish imkoniyatini beradi.
Bu yerda nafaqat siyosiy jarayonlar, balki boshqa sohalar bo‘yicha ham “pulli prognoz” berish mumkin. Masalan, prezidentlik saylovlari, xalqaro siyosiy voqealar, Nobel mukofoti sovrindorlari hamda filmlar va seriallarning kassa yig‘imlari kabi mavzular mavjud.
Sheyn Koplaning hayot yo‘li boshqalar uchun ibrat bo‘lishi mumkin. Bir necha yil avval u moddiy qiyinchiliklarni boshdan kechirgan, hatto ijara haqini to‘lash uchun shaxsiy buyumlarini sotishga majbur bo‘lgan.
Biroq, bu holat uning oldinga intilishiga to‘sqinlik qilmadi. 2019-yilda u iqtisodchi Robin Hansonning “bashorat bozori” g‘oyalari bilan yaqindan tanishib, ularni amalda qo‘llashga qaror qildi.
Shu tariqa, 2020-yilda, atigi 22 yoshida, Polymarket’ni ishga tushirdi. Biroq, dastlabki muvaffaqiyat uzoqqa cho‘zilmadi.
AQShdagi qonunchilik talablariga muvofiq, Polymarket faoliyati vaqtincha to‘xtatildi. Bu yosh tadbirkor uchun katta sinov bo‘ldi.
Shunga qaramay, Koplan taslim bo‘lmadi va kompaniyani qayta tashkil etib, faoliyatini xorijiy bozorlarda davom ettirdi. Keyinchalik vaziyat o‘zgardi.
Donald Trampning kriptovalyutalarga nisbatan ijobiy siyosati tufayli Polymarket yana Amerika bozoriga qaytdi va yangi davrni boshladi. Hozirgi kunda Sheyn Koplan nafaqat moliyaviy muvaffaqiyat ramzi, balki yangi avlod tadbirkorlarining mehnat va ishonch bilan erishilgan yutug‘i sifatida e’tirof etilmoqda.
Uning so‘zlariga ko‘ra, boshqalar uchun oddiy ko‘ringan g‘oyani doimiy mehnat va to‘g‘ri yo‘nalish yordamida dunyoni o‘zgartiruvchi startapga aylantirish mumkin.

Шейн Коплан вошел в число миллиардеров вместе с Polymarket
По сообщению издания Financial Post, 27-летний Шейн Коплан является основателем платформы Polymarket, которая добилась успеха своим путём, и признан одним из самых молодых миллиардеров в мире. Об этом сообщает Zamin.uz.
Его стартап — Polymarket, специализирующийся на рынке прогнозов — в последнее время привлёк большое внимание в финансовой сфере. После того как Нью-Йоркская фондовая биржа инвестировала в компанию два миллиарда долларов, её бизнес вышел на новый уровень.
В настоящее время общая оценка Polymarket превысила 9 миллиардов долларов. Платформа Polymarket предоставляет пользователям возможность делать прогнозы и ставить деньги на различные события.
Здесь можно делать «платные прогнозы» не только по политическим процессам, но и по другим областям. Например, выборы президента, международные политические события, лауреаты Нобелевской премии, а также кассовые сборы фильмов и сериалов.
Жизненный путь Шейна Коплана может служить примером для других. Несколько лет назад он переживал материальные трудности и даже был вынужден продавать личные вещи, чтобы оплатить аренду.
Однако эта ситуация не помешала ему стремиться вперёд. В 2019 году он познакомился с идеями экономиста Робина Хэнсона о «рынке прогнозов» и решил применить их на практике.
Таким образом, в 2020 году, в возрасте всего 22 лет, он запустил Polymarket. Однако первоначальный успех оказался недолгим.
В соответствии с законодательными требованиями США деятельность Polymarket была временно приостановлена. Это стало серьёзным испытанием для молодого предпринимателя.
Тем не менее, Коплан не сдался, реорганизовал компанию и продолжил деятельность на зарубежных рынках. Позже ситуация изменилась.
Благодаря позитивной политике Дональда Трампа в отношении криптовалют Polymarket вернулся на американский рынок и начал новую эпоху. В настоящее время Шейн Коплан признаётся не только символом финансового успеха, но и достижением нового поколения предпринимателей, достигнутым трудом и уверенностью.
По его словам, простую для других идею можно превратить в стартап, меняющий мир, благодаря постоянной работе и правильному направлению.