Isroil va Hamas pozitsiyalarni yangiladi, to‘xtash kutilmoqda
Bu holat Hamas va Isroil o‘rtasida otishmalarni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv amalga oshirilgani haqida xabar beradi. Payshanba kuni Isroil hukumati AQSh prezidenti Donald Trampning vositachiligida ishlab chiqilgan yangi tinchlik rejasini tasdiqlagan edi.
Ushbu hujjatga ko‘ra, Isroil armiyasi belgilangan pozitsiyalarga joylashgach, Hamas tomoniga garovda saqlanayotgan isroilliklarni qaytarish uchun 72 soat muddat beriladi. Isroil mudofaa armiyasi bayonotida janubiy qo‘mondonlik harbiylari o‘z pozitsiyalarida turibdi va har qanday bevosita tahdidga qarshi javob choralarini ko‘rishda davom etayotgani ta’kidlangan.
Hozircha Isroil qo‘shinlari aniq qaysi hududlardan chekinayotgani haqida rasmiy ma’lumot berilmagan. Biroq AFP agentligining manbalariga ko‘ra, harbiy texnika Xon Yunus tumanlari va G‘azo shahrining shimoli-g‘arbiy chekkalaridan olib chiqilmoqda.
Bu xabardan so‘ng G‘azo bo‘ylab aholi o‘z hududlariga qaytish signali berilishi kutilmoqda. Isroil matbuoti ma’lum qilishicha, kechadan beri Al-Rashid yo‘lida kutib turgan yuzlab falastinliklar shimolga qarab harakatlana boshlagan.
Shu bilan birga, Isroil harbiylari aholidan faqat ruxsat etilgan yo‘nalishlarda harakat qilishni so‘rab, qo‘shinlar joylashgan hududlarga yaqinlashmaslikni ogohlantirmoqda. Ayni paytda Isroil armiyasi G‘azo hududining taxminan yarimidan ko‘prog‘ini, ya’ni 53 foizini nazorat qilmoqda.
Bu hudud asosan shaharlardan tashqaridagi bufer zonalar bo‘lib, Misr chegarasidagi Filadelfiya yo‘lagi, Bayt-Xanun va Bayt-Lahiya tumanlari hamda G‘azo shahrining sharqiy qismlarini o‘z ichiga oladi. Kelishuvga ko‘ra, Isroil qo‘shinlari ma’lum hududlarda qoladi va keyingi ogohlantirish berilmaguncha bu joylarga yaqinlashmaslik tavsiya qilinadi, chunki bu hayot uchun xavfli bo‘lishi mumkin.
Isroil armiyasi vakili polkovnik Avichay Adrai ham bufer zonaga yaqinlashish juda xavfli ekanini ta’kidladi. Shu bilan birga, juma kuni ertalabdan Isroil va G‘azo chegarasi ustida tutun halqalari ko‘rindi.
Xon Yunus atrofida artilleriya otishmalari kuzatilgani va Netsarim koridori hududida o‘q tovushlari eshitilgani xabar qilindi. Shunday bo‘lsa-da, ko‘pchilik bu kelishuvni mojaroning vaqtinchalik to‘xtashi va odamlarning uylariga qaytish imkoniyati sifatida qabul qilmoqda.

Израиль и ХАМАС обновили позиции, ожидается прекращение
Армия обороны Израиля сообщила в пятницу после полудня, что начала занимать позиции по обновлённым линиям размещения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это свидетельствует о достижении соглашения между Хамасом и Израилем о прекращении огня. В четверг правительство Израиля утвердило новый мирный план, разработанный при посредничестве президента США Дональда Трампа.
Согласно этому документу, после того как армия Израиля займет определённые позиции, Хамасу будет предоставлено 72 часа для возвращения израильтян, удерживаемых в заложниках. В заявлении Армии обороны Израиля подчеркивается, что военнослужащие южного командования остаются на своих позициях и продолжают принимать меры в ответ на любые прямые угрозы.
Пока официальной информации о том, с каких именно территорий отступают израильские войска, не поступало. Однако, по данным источников агентства AFP, военная техника выводится из районов Хан-Юниса и северо-западных окраин города Газа.
После этого ожидается сигнал для жителей Газы о возвращении в свои районы. По сообщениям израильских СМИ, с вечера сотни палестинцев, ожидавших на дороге Аль-Рашид, начали движение на север.
В то же время израильские военные просят население передвигаться только по разрешённым маршрутам и предупреждают не приближаться к районам размещения войск. В настоящее время армия Израиля контролирует более половины территории Газы, примерно 53 процента.
Эти территории в основном представляют собой буферные зоны за пределами городов, включая коридор Филадельфия на границе с Египтом, районы Бейт-Ханун и Бейт-Лахия, а также восточные части города Газа. Согласно соглашению, израильские войска остаются на определённых территориях, и рекомендуется не приближаться к этим местам до дальнейших предупреждений, так как это может быть опасно для жизни.
Представитель армии Израиля полковник Авихай Адрай также подчеркнул, что приближение к буферной зоне очень опасно. При этом в пятницу утром над границей Израиля и Газы наблюдались клубы дыма.
Сообщается о артиллерийских обстрелах в районе Хан-Юниса и звуках выстрелов в коридоре Нецарим. Несмотря на это, многие воспринимают это соглашение как временное прекращение конфликта и возможность для людей вернуться в свои дома.