Nur Vali Mahsud Kobulda havo zarbasida halok bo‘ldi
9-oktyabr kuni kechqurun Afg‘oniston poytaxti Kobulda kuchli portlash yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Natijada, «Tahriki Toliboni Pokiston» (TTP) guruhi yetakchisi Nur Vali Mahsud halok bo‘ldi. Mahalliy ommaviy axborot vositalari bu haqda xabar berdi.
Portlash Kobulning markaziy qismida, xususan Abdulhaq chorrahasi yaqinida, shuningdek Kart-e-Nou, Shahr-e-Nou, Taymani va Xayrxon tumanlarida sodir bo‘lgan. Mahalliy aholi so‘zlariga ko‘ra, havo zarbasi natijasida Land Cruiser rusumli avtomobil portlab ketgan.
Ushbu avtomobilda 47 yoshli Nur Vali Mahsud bo‘lgan. Nur Vali Mahsud 2018-yilda mulla Fazlulloh halok bo‘lganidan so‘ng guruh rahbari etib tayinlangan.
U Pokiston hukumati tomonidan xalqaro qidiruvga berilgan edi. Manbalarga ko‘ra, Mahsud jangarilar tarmog‘ini moliyalashtirish maqsadida odam o‘g‘irlash va talonchilik bilan shug‘ullangan.
«Tolibon» harakati rasmiy vakili Zabihullo Mujohid portlash yuz berganini tasdiqladi va hodisa yuzasidan tergov ishlari olib borilayotganini bildirdi. Harakat ichidagi ayrim manbalar esa bu hujum Pokiston tomonidan amalga oshirilgan havo zarbasi ekanini ma’lum qilgan.
Bu voqea ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar taranglashgan paytga to‘g‘ri keldi. Pokiston hukumati Afg‘oniston hududida TTP jangarilari yashirilayotganini bir necha bor ayblab kelgan.
Hujumdan so‘ng Pokiston mudofaa vaziri Xo‘ja Asif ijtimoiy tarmoqlarda bayonot berib, Kobuldagi havo hujumlariga bevosita ishora qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Afg‘oniston toliblari Pokistonlik jangarilarni panohga olgani uchun javob berishi zarur.
Vazir «Biz terrorchilar va ularni qo‘llab-quvvatlayotganlarga nisbatan sabrimizni yo‘qotdik», deb ta’kidladi. Afg‘onistonning BMTdagi vakili Nosirahmad Foiq esa mazkur harakatni mamlakat hududiy yaxlitligini buzish, ya’ni tajovuz sifatida baholadi.
U har qanday bahona ostida bunday noqonuniy harakatlar amalga oshirilmasligi kerakligini, chunki bu mintaqada tinchlik va barqarorlikka putur yetkazishini ta’kidladi. Manbalarga ko‘ra, hodisadan so‘ng Kobuldagi toliblar qo‘mondonlari ogohlikka chaqirilgan.
Mahalliy ommaviy axborot vositalari bu voqeaning Pokistonning Afg‘oniston hududidagi ilk havo harakati emasligini eslatgan. Sentyabr oxirida Mozori Sharif shahrida “Islom Davlati – Xuroson” bo‘limi qo‘mondoni Muhammad Ehsoniy maxsus xizmatlar amaliyotida yo‘q qilingani haqida ham xabarlar tarqalgan edi.
Kobuldagi so‘nggi hodisa esa ikki davlat o‘rtasidagi ziddiyatlar yana kuchayganini ko‘rsatmoqda. Tinchlik o‘rniga portlash va tutun ovozlari yangrayotgan murakkab vaziyat yuzaga kelgan.

Нур Вали Махсуд погиб от удара молнии в Кабуле
В результате погиб лидер группировки «Тахрики Талибани Пакистан» (TTP) Нур Вали Махсуд. Об этом сообщили местные средства массовой информации.
Взрыв произошёл в центральной части Кабула, в частности возле перекрёстка Абдулхака, а также в районах Карт-е-Ноу, Шахр-е-Ноу, Таймани и Хайрхон. По словам местных жителей, в результате авиаудара взорвался автомобиль марки Land Cruiser.
В этом автомобиле находился 47-летний Нур Вали Махсуд. После гибели муллы Фазлуллы в 2018 году он был назначен главой группировки.
Он был объявлен в международный розыск правительством Пакистана. По данным источников, Махсуд занимался похищениями людей и грабежами с целью финансирования сети боевиков.
Официальный представитель движения «Талибан» Забихулло Муджахид подтвердил факт взрыва и сообщил, что проводится расследование инцидента. Некоторые источники внутри движения заявили, что этот удар был авиаударом, осуществлённым Пакистаном.
Это событие совпало с обострением отношений между двумя странами. Правительство Пакистана неоднократно обвиняло Афганистан в укрывательстве боевиков TTP на своей территории.
После атаки министр обороны Пакистана Ходжа Асиф выступил с заявлением в социальных сетях, прямо намекнув на авиаудары в Кабуле. По его словам, афганские талибы должны ответить за укрывательство пакистанских боевиков.
Министр подчеркнул: «Мы потеряли терпение к террористам и тем, кто их поддерживает». Представитель Афганистана при ООН Носирахмад Фоик охарактеризовал это действие как нарушение территориальной целостности страны, то есть как агрессию.
Он отметил, что такие незаконные действия не должны осуществляться под любым предлогом, так как это наносит ущерб миру и стабильности в регионе. По данным источников, после инцидента командиры талибов в Кабуле были приведены в состояние повышенной готовности.
Местные СМИ напомнили, что это не первый авиаудар Пакистана на территории Афганистана. В конце сентября появились сообщения о ликвидации командира подразделения «Исламского государства – Хорасан» Мухаммада Эхсони в Мазари-Шарифе в ходе операции спецслужб.
Последний инцидент в Кабуле демонстрирует усиление противоречий между двумя странами. Вместо мира звучат взрывы и гул дыма, создавая сложную ситуацию.