Mariya Machado Venesuelada tinchlik uchun mukofotlandi
Tinchlik bo‘yicha 2025 yilgi Nobel mukofoti Venesuelaning muxolif siyosatchisi Mariya Korina Machadoga topshirildi, deb Norvegiya Nobel qo‘mitasi ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mukofot unga Venesuela xalqi uchun demokratik huquqlarni ilgari surishdagi tinimsiz mehnati va diktaturadan demokratiyaga adolatli hamda tinch o‘tish uchun olib borgan kurashi uchun berildi. Nobel qo‘mitasi Mariya Machadoni Lotin Amerikasidagi fuqarolik jasoratining yorqin namunalaridan biri sifatida e’tirof etdi.
So‘nggi yillarda Mariya Machado mamlakat muxolifatini birlashtirishda muhim rol o‘ynadi. U erkin saylovlar o‘tkazish va vakillik hukumatini tashkil etish uchun yagona maydon yaratdi.
Bu harakatlar demokratiyaning asosiy tamal toshlaridan biri sifatida baholandi. Nobel qo‘mitasi uning faoliyatini tinch kurash va siyosiy jasorat ramzi sifatida qadrladi.
Shuningdek, AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp ham bir necha bor tinchlik bo‘yicha Nobel mukofotiga nomzod sifatida ko‘rsatilgan edi. Biroq, 2025 yilgi mukofot fuqarolik kurashi va demokratik harakatlarga qaratildi.
Nobel qo‘mitasi tarixan zulmga qarshi kurashgan, umid va iroda bilan harakat qilgan shaxslarni taqdirlab kelmoqda. Bu yilgi tanlov ham ana shunday qadriyatlarni yuksak baholashga asoslandi.

Мария Мачадо была награждена за мир в Венесуэле
Нобелевская премия мира 2025 года была присуждена венесуэльской оппозиционной политической деятелке Марии Корине Мачадо, сообщила Норвежская Нобелевская комиссия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта награда была вручена ей за неустанную работу по продвижению демократических прав венесуэльского народа и борьбу за справедливый и мирный переход от диктатуры к демократии. Нобелевская комиссия признала Марию Мачадо ярким примером гражданской смелости в Латинской Америке.
В последние годы Мария Мачадо сыграла важную роль в объединении оппозиции страны. Она создала единую площадку для проведения свободных выборов и формирования представительного правительства.
Эти действия были оценены как одни из основных столпов демократии. Нобелевская комиссия высоко оценила её деятельность как символ мирной борьбы и политической смелости.
Также бывший президент США Дональд Трамп несколько раз выдвигался в кандидаты на Нобелевскую премию мира. Однако премия 2025 года была направлена на гражданскую борьбу и демократические движения.
Нобелевская комиссия традиционно отмечает лиц, которые боролись с угнетением, действовали с надеждой и волей. Выбор этого года также основывался на высоком признании таких ценностей.