Putin: Rossiyada mehnat migrantlari qonun bilan ishlashi zarur
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Dushanbe shahrida jurnalistlar bilan suhbatda mamlakatda ishchi kuchiga bo‘lgan ehtiyoj, mehnat migrantlari faoliyati va qonunlarga rioya etish masalalari haqida fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya hozirda turli sohalarda mehnat resurslariga ehtiyoj sezmoqda, ammo bu jarayon qat’iy tartib va qonun doirasida amalga oshirilishi zarur. Putin mehnat migrantlari inson sha’niga mos sharoitda yashashi va Rossiya qonunlariga rioya qilishi muhimligini ta’kidladi.
U har doim migrantlar qonunga itoatkor bo‘lishi kerakligini eslatib keladi. Shu bilan birga, davlat rahbari mehnat bozoridagi ayrim muammolarni tan oldi va Rossiya fuqarolarining manfaatlarini himoya qilish zarurligini qayd etdi.
Rossiya va Tojikiston prezidentlari o‘rtasidagi muzokaralar natijasida ma’lum bo‘lishicha, hozirda Rossiya hududida bir milliondan ortiq Tojikiston fuqarosi turli sohalarda faoliyat yuritmoqda. Ular asosan qurilish, uy-joy kommunal xo‘jaligi, transport va logistika sohalarida ishlaydi va Rossiya iqtisodiyotining rivojlanishiga katta hissa qo‘shmoqda.
Putin shuningdek, Rossiya hukumati mehnat migrantlari uchun munosib ish va yashash sharoitlarini yaratish bo‘yicha ish olib borayotganini ta’kidladi. Mamlakat nafaqat ishchi kuchidan samarali foydalanishni, balki migrantlarning qonuniy va insoniy sharoitda faoliyat yuritishini ta’minlashni ham muhim vazifa deb hisoblaydi.
Shunday qilib, Rossiya prezidenti mehnat bozori ochiq ekanligini, ammo tartib va qonunlarga qat’iy rioya qilishning birinchi o‘rinda turishini yana bir bor eslatdi. Bu mamlakat iqtisodiyoti barqarorligi va ijtimoiy tinchligini saqlash uchun zarurdir.

Путин: В России трудовые мигранты должны работать по закону
Президент России Владимир Путин в беседе с журналистами в Душанбе высказался о потребности страны в рабочей силе, деятельности трудовых мигрантов и соблюдении законов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Россия в настоящее время испытывает потребность в трудовых ресурсах в различных сферах, однако этот процесс должен осуществляться строго в рамках порядка и закона. Путин подчеркнул важность того, чтобы трудовые мигранты жили в условиях, соответствующих человеческому достоинству, и соблюдали российские законы.
Он всегда напоминает, что мигранты должны подчиняться закону. Вместе с тем глава государства признал некоторые проблемы на рынке труда и отметил необходимость защиты интересов граждан России.
По результатам переговоров между президентами России и Таджикистана стало известно, что в настоящее время на территории России трудится более миллиона граждан Таджикистана в различных сферах. Они в основном работают в строительстве, жилищно-коммунальном хозяйстве, транспорте и логистике, внося значительный вклад в развитие российской экономики.
Путин также подчеркнул, что правительство России работает над созданием достойных условий труда и проживания для трудовых мигрантов. Страна считает важной не только эффективное использование рабочей силы, но и обеспечение законной и гуманной деятельности мигрантов.
Таким образом, президент России вновь напомнил, что рынок труда открыт, но первоочередным является строгое соблюдение порядка и законов. Это необходимо для сохранения стабильности экономики и общественного спокойствия в стране.