Tramp ma’muriyati Nobel mukofotini siyosiy deb atadi
AQSH prezidenti Donald Tramp ma’muriyati Nobel qo‘mitasini tanqid qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tramp jamoasi Nobel tinchlik mukofotini siyosiy sabablar asosida berilganini aybladi. The Washington Post nashrining xabariga ko‘ra, mukofot venesuelalik muxolifatchi Mariya Korina Machadoga berilgani Tramp ma’muriyatida norozilikka sabab bo‘ldi.
Prezidentning kommunikatsiyalar bo‘yicha direktori Stiven Chung bayonotida Tramp xalqaro tinchlikni ta’minlash va urushlarni to‘xtatish borasidagi harakatlarini davom ettirishini ta’kidladi. Shunga qaramay, rasmiy bayonotda Nobel g‘olibi va AQSHning ehtimoliy javobi haqida ma’lumot berilmadi.
Donald Tramp so‘nggi yillarda Nobel tinchlik mukofotini olishga intilgan va o‘zini tinchlik tashabbuskori sifatida ko‘rsatishga harakat qilgan. Agar mukofot unga berilmasa, bu mamlakat uchun haqorat bo‘lishini aytgan.
Ayniqsa, 9-oktyabr kuni Isroil va HAMAS o‘rtasida otishmani to‘xtatish bo‘yicha kelishuv e’lon qilinishi Trampning chaqiriqlaridan keyin yuz bergani bahslarni kuchaytirdi. Norvegiyaning ommaviy axborot vositalari mukofotning e’lon qilinishi va uning oqibatlarini keng yoritmoqda.
NRK milliy telekanali AQSH Norvegiyani jazolashi mumkinmi, degan savolni muhokama qilgan bo‘lsa, TV2 telekanali mukofotning boshqa nomzodga berilishini Trampga nisbatan haqorat deb atadi. Oslo universiteti professori Benedikt Bullning fikricha, Norvegiyada bu yil qo‘rquv kayfiyati mavjud, chunki mukofot boshqa shaxsga berilishi AQSH tomonidan iqtisodiy yoki siyosiy bosimga olib kelishi mumkin.
Mukofot e’lon qilinishidan oldin ham ayrim norvegiyalik siyosatchilar xavotir bildirdi. Sotsialistik so‘l partiyasi yetakchisi Kristi Bergstyo Tramp Nobel qo‘mitasining mustaqilligini har doim to‘g‘ri qabul qilmasligini ta’kidladi.
Sobiq tashqi ishlar vaziri Yan Petersen Norvegiya hukumati AQSHning ehtimoliy reaksiyasiga tayyor bo‘lishi kerakligini aytdi. Tarixda Norvegiya shunday vaziyatlarga duch kelgan.
2010-yilda xitoylik dissident Lyu Syaoboga mukofot berilganda, Xitoy diplomatik munosabatlarni bir necha yilga uzgan edi. Norvegiya rasmiylari Nobel qo‘mitasi qarorlarini mustaqil qabul qilishini qayta ta’kidlamoqda.
Shu bilan birga, mahalliy OAVlar laureat G‘azoda otishmani to‘xtatish haqidagi e’lon oldidan tanlanganini xabar qilmoqda. Shunday qilib, Nobel mukofoti atrofidagi bahslar tinchlik va siyosat o‘rtasidagi nozik chegara masalasini yana bir bor ochib berdi.

Администрация Трампа назвала Нобелевскую премию политической
Президент США Дональд Трамп и его администрация раскритиковали Нобелевский комитет. Об этом сообщил Zamin.uz.
Команда Трампа обвинила Нобелевскую премию мира в присуждении по политическим мотивам. По информации издания The Washington Post, присуждение премии венесуэльской оппозиционерке Марии Корине Мачадо вызвало недовольство в администрации Трампа.
Директор по коммуникациям президента Стивен Чанг в заявлении подчеркнул, что Трамп продолжит свои усилия по обеспечению международного мира и прекращению войн. Тем не менее, в официальном заявлении не было информации о реакции Нобелевского лауреата и возможном ответе США.
Дональд Трамп в последние годы стремился получить Нобелевскую премию мира и пытался представить себя инициатором мира. Он заявил, что если премия не будет присуждена ему, это станет оскорблением для страны.
Особенно споры усилились после того, как 9 октября было объявлено о соглашении о прекращении огня между Израилем и ХАМАС, что произошло после призывов Трампа. Норвежские СМИ широко освещают объявление премии и его последствия.
Национальный телеканал NRK обсуждал вопрос о том, может ли США наказать Норвегию, в то время как телеканал TV2 назвал присуждение премии другому кандидату оскорблением для Трампа. По мнению профессора Осло Бенедикта Булла, в Норвегии в этом году царит атмосфера страха, поскольку присуждение премии другому лицу может привести к экономическому или политическому давлению со стороны США.
Еще до объявления премии некоторые норвежские политики выразили обеспокоенность. Лидер социалистической левой партии Кристи Бергстё подчеркнула, что Трамп не всегда правильно воспринимает независимость Нобелевского комитета.
Бывший министр иностранных дел Ян Петерсен заявил, что правительство Норвегии должно быть готово к возможной реакции США. В истории Норвегия сталкивалась с подобными ситуациями.
В 2010 году, когда премия была присуждена китайскому диссиденту Лю Сяобо, Китай на несколько лет прервал дипломатические отношения. Норвежские официальные лица вновь подчеркивают, что решения Нобелевского комитета принимаются независимо.
Вместе с тем, местные СМИ сообщают, что лауреат был выбран до объявления о прекращении огня в Газе. Таким образом, споры вокруг Нобелевской премии вновь подняли вопрос о тонкой грани между миром и политикой.