Singapurda 52 gramm geroin uchun o‘lim jazosi ijro etildi
Singapur hukumati joriy haftada yana bir bor o‘lim jazosini ijro etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
38 yoshli Pannir Selvam Prantaman ismli shaxs 52 gramm geroin saqlashda ayblanib, osib o‘ldirildi. U Malayziyalik ruhoniyning o‘g‘li bo‘lib, 2014 yilda qo‘lga olingan.
Sud jarayoni bir necha yil davom etdi. Uning yaqinlari va advokatlari o‘lim jazosini bekor qilish uchun bir necha marta apellyatsiya bergan, prezidentga afv so‘rab murojaat qilgan, ammo barcha harakatlar samarasiz bo‘ldi.
Singapur qonunlariga ko‘ra, 15 grammdan ortiq geroin yoki 500 grammdan oshiq kannabis bilan qo‘lga tushgan shaxslar majburiy ravishda o‘lim jazosiga hukm qilinadi. Pannir sudda narkotiklarni tashiyotganini bilmaganini aytgan.
U hukmni kutayotgan kamerada she’r va qo‘shiqlar yozgan. Do‘stlari uni tinch, mehribon va diniy insofli inson sifatida eslashadi.
Singapurdagi o‘lim jazosiga qarshi faol esa 52 gramm uchun inson hayotini olishni adolatsiz deb hisoblaydi. Xalqaro tanqidlarga qaramay, Singapur rasmiylari qat’iy pozitsiyada turibdi va faqat shunday choralar orqali mamlakatni narkotrafikdan himoya qilish mumkinligini ta’kidlashmoqda.
Amnesty International va boshqa huquqni himoya qiluvchi tashkilotlar esa o‘lim jazosi narkotik savdosini kamaytirishda samarali emasligini aytib, buni davlat tomonidan amalga oshirilayotgan shafqatsizlik deb atamoqda.

В Сингапуре приведена в исполнение смертная казнь за 52 грамма героина
Правительство Сингапура на этой неделе вновь привело в исполнение смертную казнь. Об этом сообщает Zamin.uz.
38-летний Паннир Селвам Прантаман был обвинён в хранении 52 граммов героина и казнён через повешение. Он является сыном малайзийского священника и был задержан в 2014 году.
Судебный процесс длился несколько лет. Его близкие и адвокаты несколько раз подавали апелляции с просьбой отменить смертный приговор, обращались к президенту с просьбой о помиловании, но все попытки оказались безуспешными.
Согласно законам Сингапура, лица, задержанные с героином свыше 15 граммов или каннабисом свыше 500 граммов, подлежат обязательному смертному приговору. Паннир на суде заявил, что не знал о перевозимых наркотиках.
В камере ожидания приговора он писал стихи и песни. Друзья вспоминают его как спокойного, доброго и религиозно сознательного человека.
Активисты против смертной казни в Сингапуре считают несправедливым лишать жизни человека за 52 грамма. Несмотря на международную критику, официальные лица Сингапура занимают твёрдую позицию и подчёркивают, что только такими мерами можно защитить страну от наркоторговли.
Amnesty International и другие правозащитные организации утверждают, что смертная казнь неэффективна в снижении торговли наркотиками и называют её жестокостью, осуществляемой государством.