Putin: Yadroviy qurollanish raqobati boshlangan
Rossiya prezidenti Vladimir Putin dunyoda yadroviy qurollanish bo‘yicha raqobat allaqachon boshlanganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu fikrni 10-oktyabr kuni Tojikistonga amaliy tashrifi yakunida o‘tkazilgan matbuot anjumanida bildirdi. Putin ta’kidlaganidek, turli davlatlar yadroviy qurollar sohasida faol harakat qilmoqda va yangi avlod qurollarini yaratish ustida ishlamoqda.
Rossiya rahbari yaqinda e’lon qilingan yangi qurollar sinovdan o‘tayotganini va ularning natijalari umidbaxsh ekanini aytdi. Shuningdek, agar Qo‘shma Shtatlar strategik hujumkor qurollar bo‘yicha bitimni uzaytirmasa, bu Rossiyaning yadroviy salohiyatiga ta’sir qilmaydi, dedi Putin.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiyaning yadroviy kuchi hozirda dunyoda eng yuqori darajada saqlanmoqda. Sentyabr oyida Rossiya Xavfsizlik kengashi yig‘ilishida Moskva AQSH tomonlama shartnomani yana bir yil davom ettirishga tayyorligini bildirgan edi.
Shu bilan birga, Putin yadroviy qurollarni cheklovchi xalqaro kelishuv muddati tugashi bilan uning kuchini yo‘qotishini ta’kidladi. Keyinchalik AQSH prezidenti Donald Tramp Oq uyda jurnalistlar bilan uchrashuvda Putinning taklifini yaxshi g‘oya deb baholadi, ammo bu masalada qo‘shimcha ma’lumot bermadi.
Shunday qilib, yadroviy qurollar borasidagi munozaralar jahon siyosatida dolzarb mavzu bo‘lib qolmoqda va har bir davlat o‘z xavfsizligini ta’minlash uchun aniq choralar ko‘rishga harakat qilmoqda.

Путин: Началась гонка ядерных вооружений
Президент России Владимир Путин заявил, что в мире уже началась гонка ядерных вооружений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он высказал это мнение на пресс-конференции по итогам рабочего визита в Таджикистан 10 октября. По словам Путина, различные государства активно действуют в области ядерного оружия и работают над созданием оружия нового поколения.
Глава России отметил, что недавно объявленные новые виды оружия проходят испытания, и их результаты обнадеживают. Также он заявил, что если Соединённые Штаты не продлят договор по стратегическим наступательным вооружениям, это не повлияет на ядерный потенциал России.
По его словам, ядерная мощь России в настоящее время сохраняется на самом высоком уровне в мире. В сентябре на заседании Совета Безопасности России Москва выразила готовность продлить договор с США ещё на год.
Вместе с тем Путин подчеркнул, что международное соглашение, ограничивающее ядерное оружие, теряет силу с истечением срока его действия. Позже президент США Дональд Трамп на встрече с журналистами в Белом доме оценил предложение Путина как хорошую идею, но не предоставил дополнительной информации по этому вопросу.
Таким образом, дискуссии о ядерном оружии остаются актуальной темой в мировой политике, и каждое государство стремится принять конкретные меры для обеспечения своей безопасности.