AQSh hukumatida keng ko‘lamli ishdan bo‘shatish boshlandi
Bu haqda Oq uy Budjet boshqarmasi rahbari Rass Vout “X” ijtimoiy tarmog‘ida ma’lum qildi. NBC News nashri ushbu xabarni tarqatdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, qisqartirishlar ichki ishlar, milliy xavfsizlik, moliya, ta’lim, energetika, shaharsozlik va sog‘liqni saqlash sohalaridagi boshqarmalar hamda atrof-muhitni muhofaza qilish agentligida amalga oshirilmoqda. Ishdan bo‘shatilgan xodimlar soni rasmiy ravishda e’lon qilinmadi.
Sog‘liqni saqlash va ichki xavfsizlik departamentlari rahbarlari ushbu choralarni byurokratiyaga qarshi kurash deb atashdi. Ushbu qaror hukumat faoliyatida yuzaga kelgan vaqtinchalik tanaffus fonida qabul qilindi.
Oq uy bu safar xodimlarni vaqtinchalik emas, balki to‘g‘ridan to‘g‘ri ishdan bo‘shatishni ma’qul ko‘rdi. Bu jarayon hukumat ishlarining samaradorligini oshirish va byurokratik tizimni soddalashtirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Hozirgi vaqtda qisqartirishlar natijalari va ularning ta’siri haqida qo‘shimcha ma’lumotlar berilishi kutilmoqda. Ushbu o‘zgarishlar davlat idoralarining faoliyatiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Shuningdek, xodimlar va ularning oilalari uchun zarur yordam choralari ko‘rilishi rejalashtirilmoqda.

В правительстве США началась масштабная волна увольнений
Об этом заявил руководитель Бюджетного управления Белого дома Расс Вут в социальной сети «X». Новостное издание NBC News распространило эту информацию.
По данным, сокращения проводятся в департаментах внутренних дел, национальной безопасности, финансов, образования, энергетики, градостроительства и здравоохранения, а также в агентстве по охране окружающей среды. Официальное число уволенных сотрудников не объявлено.
Руководители департаментов здравоохранения и внутренней безопасности назвали эти меры борьбой с бюрократией. Это решение было принято на фоне временного перерыва в работе правительства.
В этот раз Белый дом предпочёл не временные увольнения, а прямое сокращение сотрудников. Этот процесс проводится с целью повышения эффективности работы правительства и упрощения бюрократической системы.
В настоящее время ожидается предоставление дополнительной информации о результатах сокращений и их влиянии. Эти изменения могут существенно повлиять на деятельность государственных учреждений.