Amerika Qo‘shma Shtatlari Meksika bilan chegara bo‘ylab zamonaviy “aqlli devor” qurish loyihasini amalga oshirishni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha doirasida 4,5 milliard dollar ajratilib, qurilish ishlari uchun o‘nta shartnoma imzolangan. Bu haqda Newsmax telekanali ma’lumot berdi.
Kelishuvlar 15–30-sentyabr kunlari “One Big Beautiful Bill” nomli qonun asosida amalga oshirilmoqda. Rejaga ko‘ra, 370 kilometr uzunlikdagi devor va 640 kilometr texnologik infratuzilma barpo etiladi.
“Smart Wall” tizimi an’anaviy to‘siqlardan farqli o‘laroq po‘lat konstruksiyalar, patrul yo‘llari, yoritish uskunalari, kameralar va sensorlar bilan jihozlanadi. Bu texnologiya chegarani noqonuniy kesib o‘tish holatlarini real vaqtda nazorat qilish imkonini beradi.
Bojxona va chegara nazorati xizmati bayonotida ta’kidlanishicha, loyiha Amerika Qo‘shma Shtatlarining chegara xavfsizligini mustahkamlash bo‘yicha maqsadlariga erishish yo‘lida muhim qadamdir. Shuningdek, Donald Tramp o‘z inauguratsiyasida AQSHga noqonuniy kirishni to‘xtatish va muhojirlar oqimini kamaytirish niyatini bildirgan hamda janubiy chegarada favqulodda holat e’lon qilgan edi.
Mutaxassislar fikricha, yangi “aqlli devor” fizik to‘siq bilan raqamli nazoratni birlashtirib, migratsiya va kontrabanda holatlarini sezilarli darajada kamaytirishga yordam beradi. Ushbu loyiha chegara xavfsizligini oshirish va noqonuniy harakatlarni oldini olishda muhim rol o‘ynaydi.

США строит умную стену на границе с Мексикой
Соединённые Штаты Америки начали реализацию проекта по строительству современной «умной стены» вдоль границы с Мексикой. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данного проекта выделено 4,5 миллиарда долларов, подписано десять контрактов на строительные работы. Об этом сообщил телеканал Newsmax.
Соглашения осуществляются в период с 15 по 30 сентября на основе закона под названием «One Big Beautiful Bill». Согласно плану, будет построена стена длиной 370 километров и 640 километров технологической инфраструктуры.
Система «Smart Wall» в отличие от традиционных преград будет оснащена стальными конструкциями, патрульными дорогами, осветительным оборудованием, камерами и датчиками. Эта технология позволяет контролировать случаи незаконного пересечения границы в реальном времени.
В заявлении Службы таможенного и пограничного контроля отмечается, что проект является важным шагом на пути достижения целей США по укреплению безопасности границ. Также Дональд Трамп на своей инаугурации заявил о намерении остановить незаконный въезд в США и сократить поток мигрантов, а также объявил чрезвычайное положение на южной границе.
По мнению экспертов, новая «умная стена» сочетает физическое препятствие с цифровым контролем, что значительно поможет сократить случаи миграции и контрабанды. Этот проект играет важную роль в повышении безопасности границ и предотвращении незаконных действий.