Rossiya agentligi direktori uy qamog‘iga o‘tkazildi
Rossiyaning “Sputnik Ozarboyjon” axborot agentligi ijrochi direktori Igor Kartavix hibsdan uy qamog‘iga o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Kommersant” nashri Rossiya prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakovning bayonotiga tayanib xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Kartavix Bokuda 1 iyul kuni hibsga olingan edi.
Uning ozod qilinishi haqidagi qaror 9 oktyabr kuni Dushanbeda Vladimir Putin va Ilhom Aliyev uchrashuvi arafasida qabul qilingan. Ushakovning aytishicha, bu masala Rossiya va Ozarboyjon rasmiylari o‘rtasida bevosita muhokama qilingan.
Rossiya “Segodnya” media guruhi rahbari Dmitriy Kiselyovning so‘zlariga ko‘ra, hozirda Kartavix Bokuda uy qamog‘ida saqlanmoqda. Rossiya Tashqi ishlar vazirligi vakillari unga tashrif buyurganini vazirlik matbuot kotibi Mariya Zaxarova tasdiqladi.
Shu bilan birga, “Sputnik Ozarboyjon” bosh muharriri Evgeniy Belousov hanuz tergov hibsxonasida qolmoqda. Kartavix ozod etilganidan so‘ng, yana bir muhim ish yuz berdi.
Moskva Satira teatrining sobiq rahbari Mamedali Agayev ham hibsdan uy qamog‘iga o‘tkazildi. U avgust oyida 20 million rubl miqdoridagi mablag‘ni o‘zlashtirish aybi bilan qo‘lga olingan edi.
Moskvadagi Tagansk sudi 9 oktyabr kuni uning ishini ko‘rib chiqib, uni uy qamog‘ida qoldirish qarorini chiqardi. Ekspertlar fikricha, Kartavixning ozod qilinishi Moskva va Boku o‘rtasidagi muzokaralar fonida muhim diplomatik qadam hisoblanadi.
Bu holat ikki davlat munosabatlarida yangi yumshash davrining boshlanishi sifatida baholanmoqda. Shunday qilib, yaqinda Rossiya va Ozarboyjon o‘rtasidagi aloqalarda ijobiy o‘zgarishlar yuz berishi mumkinligi ko‘zda tutilmoqda.

Директор российского агентства переведен под домашний арест
Исполнительный директор российского информационного агентства «Sputnik Азербайджан» Игорь Картавих переведен из-под стражи под домашний арест. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом издание «Коммерсант» сообщило, ссылаясь на заявление помощника президента России Юрия Ушакова. По данным, Картавих был задержан в Баку 1 июля.
Решение об освобождении было принято 9 октября в Душанбе накануне встречи Владимира Путина и Ильхама Алиева. По словам Ушакова, этот вопрос обсуждался напрямую между официальными лицами России и Азербайджана.
По словам Дмитрия Киселева, руководителя медиагруппы «Россия Сегодня», в настоящее время Картавих находится под домашним арестом в Баку. Представители Министерства иностранных дел России подтвердили визит к нему пресс-секретарь ведомства Мария Захарова.
В то же время главный редактор «Sputnik Азербайджан» Евгений Белоусов по-прежнему находится в следственном изоляторе. После освобождения Картавиха произошло еще одно важное событие.
Бывший руководитель Московского театра сатиры Мамедали Агаев также был переведен из-под стражи под домашний арест. Он был задержан в августе по обвинению в хищении 20 миллионов рублей.
Таганский суд Москвы 9 октября рассмотрел его дело и принял решение оставить его под домашним арестом. По мнению экспертов, освобождение Картавиха является важным дипломатическим шагом на фоне переговоров между Москвой и Баку.
Это событие рассматривается как начало нового этапа смягчения в отношениях между двумя государствами. Таким образом, ожидается, что в ближайшее время в отношениях между Россией и Азербайджаном могут произойти положительные изменения.