Letisiya Jeymsga bank firibgarligi ayblovi qo‘yildi
Prezident Donald Trampning asosiy raqiblaridan biri hisoblangan Nyu-York bosh prokurori Letisiya Jeyms bank firibgarligi bilan bog‘liq ayblovlar ostida qoldi. Mahalliy ommaviy axborot vositalari bu haqda xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Letisiya Jeyms 2020 yilda Virjiniyada joylashgan ko‘chmas mulkni sotib olish uchun qulay kredit olish maqsadida soxta ma’lumotlar taqdim etganlikda gumon qilinmoqda. Bu holat yuzasidan tergov boshlandi.
Qiziq tomoni shundaki, shu kabi ayblovlar ilgari Trampning yana bir tanqidchisi, Federal tergov byurosining sobiq direktori Jeyms Komiga ham qo‘yilgan edi. Ikkala ish bo‘yicha tergovni Donald Tramp tomonidan tayinlangan prokuror Lindsi Halligan olib bormoqda.
Uning oldingi hamkori esa Letisiya Jeyms va Jeyms Komiga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atishga yetarli asos yo‘qligini bildirganidan so‘ng lavozimidan ketgan edi. Letisiya Jeyms ayblovlarni qat’iyan rad etdi va bularning barchasi siyosiy intiqom ekanligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Tramp faqat shaxsiy manfaatlarini ko‘zlab harakat qilmoqda. Sentyabr oyida Tramp ijtimoiy tarmoqlarda Jeyms, Komi va demokrat senator Adam Shiffni tergov yetarlicha boshlanmaganligi uchun tanqid qilgan edi.
Biroz vaqt o‘tib, Adliya vazirligi Komiga nisbatan rasmiy ayblov e’lon qildi va Shiff hamda Jeyms bo‘yicha tergovlar boshlandi. Prezidentning yaqin ittifoqchilaridan biri, Federal uy-joy moliyasi agentligi rahbari Bill Palt, ularni hujjatlarni soxtalashtirishda ayblagan, ammo bu da’volarni isbotlovchi dalillarni taqdim etmagan.
Tahlilchilarning fikricha, ushbu voqea AQShdagi siyosiy kurashning yangi bosqichini boshlab berishi mumkin. Bir tomonda Trampning jinoyat ishlarida ayblanayotgan raqiblari, ikkinchi tomonda esa Tramp o‘zi siyosiy revanshga tayyorlanmoqda.
Hozirda Letisiya Jeyms ishni sud orqali rad etishni rejalashtirmoqda va o‘z aybsizligini isbotlash uchun barcha huquqiy choralarni ko‘rmoqda.

Летиция Джеймс обвиняется в банковском мошенничестве
Жюри судей в штате Вирджиния, США, 9 октября приняло решение, которое привлекло большое внимание в политической сфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Летиция Джеймс, главный соперник президента Дональда Трампа и генеральный прокурор Нью-Йорка, была обвинена в банковском мошенничестве. Об этом сообщили местные СМИ.
По данным, Летиция Джеймс подозревается в предоставлении ложной информации с целью получения выгодного кредита для покупки недвижимости в Вирджинии в 2020 году. По этому факту начато расследование.
Интересно, что подобные обвинения ранее были предъявлены другому критику Трампа, бывшему директору Федерального бюро расследований Джеймсу Коми. Расследование по обоим делам ведет прокурор Линдси Холлиган, назначенный Дональдом Трампом.
Её предыдущий коллега ушёл в отставку после того, как заявил, что нет достаточных оснований для возбуждения уголовных дел против Летиции Джеймс и Джеймса Коми. Летиция Джеймс категорически отвергла обвинения и подчеркнула, что всё это является политической местью.
По её словам, Трамп действует исключительно в своих личных интересах. В сентябре Трамп критиковал в социальных сетях Джеймс, Коми и демократического сенатора Адама Шиффа за недостаточное начало расследований.
Через некоторое время Министерство юстиции объявило официальные обвинения против Коми, а расследования по Шиффу и Джеймс были начаты. Один из близких союзников президента, глава Федерального агентства жилищного финансирования Билл Палт, обвинил их в подделке документов, однако не представил доказательств этих утверждений.
По мнению аналитиков, это событие может ознаменовать новый этап политической борьбы в США. С одной стороны — соперники Трампа, обвиняемые в уголовных делах, с другой — сам Трамп, готовящийся к политическому реваншу.
В настоящее время Летиция Джеймс планирует оспаривать дело в суде и предпринимает все юридические меры для доказательства своей невиновности.