Singapurda geroin saqlagani uchun qatl etildi
U 2014 yilda 52 gramm geroin bilan qo‘lga olingan va sud tomonidan o‘lim jazosiga hukm qilingan. Singapur qonunlariga ko‘ra, 15 grammdan ortiq geroin saqlash qatl jazosini olib kelishi mumkin.
Hukumat bu chorani jamiyatni narkotiklardan himoya qilish uchun zarur deb hisoblaydi. Shu bilan birga, huquq faollari bunday jazo inson huquqlariga zid ekanligini ta’kidlamoqda.
Amnesty International tashkiloti Singapurni o‘lim jazosini bekor qilishga chaqirmoqda. Ularning fikricha, Prantaman narkokuryer bo‘lib, modda miqdori haqida to‘liq ma’lumotga ega emas edi.
Joriy yilda Singapurda narkotik jinoyatlari uchun kamida o‘n ikki kishi qatl etilgan. Bu holatlar xalqaro hamjamiyatda keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
Singapurda o‘lim jazosining qo‘llanilishi mamlakat qonunlari va xalqaro inson huquqlari me’yorlari o‘rtasidagi ziddiyatlarni ko‘rsatadi. Shu bois, o‘lim jazosining bekor qilinishi va muqobil jazolarni joriy etish masalalari dolzarb bo‘lib qolmoqda.

В Сингапуре казнили за хранение героина
В Сингапуре казнили 38-летнего гражданина Малайзии Паннира Селвама Прантамана, обвинённого в хранении героина. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он был задержан в 2014 году с 52 граммами героина и приговорён судом к смертной казни. Согласно законам Сингапура, хранение более 15 граммов героина может привести к смертной казни.
Правительство считает эту меру необходимой для защиты общества от наркотиков. В то же время правозащитники подчёркивают, что такое наказание противоречит правам человека.
Организация Amnesty International призывает Сингапур отменить смертную казнь. По их мнению, Прантаман был наркокурьером и не имел полного представления о количестве вещества.
В этом году в Сингапуре за наркотические преступления казнили как минимум двенадцать человек. Эти случаи вызывают широкие обсуждения в международном сообществе.
Применение смертной казни в Сингапуре демонстрирует противоречия между законами страны и международными нормами прав человека. Поэтому вопросы отмены смертной казни и введения альтернативных наказаний остаются актуальными.