Tramp hukumat yopilishi sababli ishchilarni bo‘shatmoqda
AQSh prezidenti Donald Tramp hukumatning yopilishi sababli minglab federal ishchilarni ishdan bo‘shatishni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ushbu qarorni Demokratlar tomonidan yuzaga kelgan muammo deb ta’rifladi. Ishdan bo‘shatish jarayoni Moliya, Sog‘liqni saqlash, Ta’lim, Savdo va Ichki xavfsizlik departamentlarida boshlandi.
Hozirga qadar taxminan 4 ming 200 dan ortiq ishchi ogohlantirilgan va ularning ishi xavf ostida turibdi. Demokratlar esa Trampning bosimlariga qarshi turib, muammoni siyosiy sababga bog‘lamoqda.
Mehnat ittifoqlari sudga murojaat qilib, ishdan bo‘shatishlarni to‘xtatishni talab qilgan. Shu bilan birga, ba’zi xodimlar o‘z ish joylariga kelmayapti, boshqalari esa maosh olmasdan ishlashga majbur bo‘lmoqda.
Ushbu holat AQShdagi faol harbiy xizmatchilarga ham ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi haqida ogohlantirishlar mavjud. Hukumatning yopilishi natijasida yuzaga kelgan bu muammo davlat faoliyatining turli sohalariga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda va tez orada hal etilishi zarur.

Трамп увольняет работников из-за закрытия правительства
Президент США Дональд Трамп начал увольнять тысячи федеральных работников из-за закрытия правительства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он охарактеризовал это решение как проблему, возникшую из-за демократов. Процесс увольнения начался в департаментах финансов, здравоохранения, образования, торговли и внутренней безопасности.
На данный момент около 4200 работников были предупреждены, и их рабочие места находятся под угрозой. Демократы же, сопротивляясь давлению Трампа, связывают проблему с политическими причинами.
Профсоюзы обратились в суд с требованием остановить увольнения. При этом некоторые сотрудники не приходят на работу, а другие вынуждены работать без оплаты.
Существуют предупреждения, что эта ситуация может повлиять и на действующих военнослужащих США. Эта проблема, возникшая в результате закрытия правительства, негативно сказывается на различных сферах деятельности государства и требует скорейшего решения.