Filippinda ikki kuchli zilzila yetti odam halok bo‘ldi
Filippinda 10 oktyabr kuni sodir bo‘lgan ikki kuchli zilzila natijasida kamida yetti kishi halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Zilzilalarning magnitudasi mos ravishda 7,4 va 6,7 ballni tashkil etdi. Bu haqida Filippin Tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish va boshqarish milliy kengashi ma’lumot berdi.
Rasmiy hisobotga ko‘ra, tabiiy ofat oqibatida jami 8436 nafar fuqaro jabr ko‘rdi. Shulardan 1265 kishi xavfsiz hududlarga evakuatsiya qilindi, yana 7915 kishi esa o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi.
Fuqarolik mudofaa agentligi bayonotida zilzila natijasida yetti kishi halok bo‘lganligi, shuningdek, 11 nafar odam turli darajada tan jarohati olgani qayd etildi. Kuchli yer silkinishlari asosan Mindanao orolining janubiy qirg‘oq hududlarida yuz berdi.
Eslatib o‘tamiz, 30 sentyabr kuni mamlakatning Palompon g‘arbiy sohili yaqinida 6,9 magnitudali zilzila ro‘y bergan edi. O‘sha falokatda 70 dan ortiq inson halok bo‘lgan.
Filippin dunyodagi eng seysmik faol davlatlardan biri hisoblanadi. Mamlakat Tinch okeanidagi “Olov halqasi” mintaqasida joylashgan bo‘lib, yuqori darajadagi vulqon va zilzila faolligi bilan mashhurdir.
Shuning uchun ham tabiiy ofatlarga tayyor turish va ularga qarshi chora-tadbirlarni kuchaytirish muhim ahamiyatga ega.

В Филиппинах 10 октября в результате двух сильных землетрясений погибло не менее семи человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Магнитуда землетрясений составила соответственно 7,4 и 6,7 балла. Об этом сообщили в Национальном совете по снижению риска и управлению стихийными бедствиями Филиппин.
По официальному отчету, в результате природного бедствия пострадали в общей сложности 8436 человек. Из них 1265 человек были эвакуированы в безопасные районы, еще 7915 человек были вынуждены покинуть свои дома.
В заявлении Агентства гражданской обороны отмечается, что в результате землетрясений погибли семь человек, а также 11 человек получили травмы различной степени тяжести. Сильные подземные толчки произошли преимущественно в южных прибрежных районах острова Минданао.
Напомним, 30 сентября у западного побережья Палопона в стране произошло землетрясение магнитудой 6,9. В той катастрофе погибло более 70 человек.
Филиппины считаются одной из самых сейсмоактивных стран мира. Страна расположена в районе «Огненного кольца» Тихого океана и известна высокой вулканической и сейсмической активностью.