Politico nashrining xabar berishicha, Isroilning bir oy oldin Qatar poytaxtiga qilgan zarbasi nafaqat mintaqaviy siyosiy vaziyatni keskinlashtirdi, balki Amerika Qo‘shma Shtatlarining faol diplomatik aralashuviga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Natijada G‘azo sektorida otishmalar to‘xtatildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 9 sentyabr kuni Isroil Qatar poytaxti Dohaga havo hujumi uyushtirdi.
Ushbu hujumda Isroil harbiylari 2023 yil 7 oktabrda sodir etilgan teraktni rejalashtirgan HAMAS yetakchilarini asosiy nishon qilib ko‘rsatdi. Guruh tomonidan besh kishi, jumladan harakat muzokarachisining o‘g‘li va Qatar xavfsizlik xizmati xodimi halok bo‘lgani ma’lum qilindi.
Bu voqeadan so‘ng Qatar Isroilni qo‘rqoqona hujumda ayblab, G‘azo bo‘yicha vositachilikdan voz kechish bilan tahdid qildi. Isroil esa Qatarning terrorchilarni yashirayotganini da’vo qildi.
Shunga qaramay, keskinlik kuchaygan bir paytda Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu oy oxirida Dohadan rasmiy uzr so‘radi. Politico ta’kidlaganidek, aynan shu voqea diplomatik jarayonda burilish nuqtasi bo‘ldi.
AQSh prezidenti Donald Tramp vaziyatdan foydalanib, Isroilga kuchli bosim o‘tkazdi va tinchlik jarayonining tezlashishiga hissa qo‘ydi. Oq uy manbalarining ma’lum qilishicha, Tramp Dohaga qilingan zarbadan so‘ng Isroilni otishni to‘xtatishga majbur qildi.
Manba so‘zlariga ko‘ra, prezident qat’iyatli harakat qilib, Isroilni sulhga rozi bo‘lishdan boshqa chorasi qolmaguncha bosim o‘tkazdi. Shu bilan G‘azo sektoridagi sulh 10 oktabrdan kuchga kirdi.
Birinchi bosqichda HAMAS asirlikdagi isroilliklarni ozod qiladi, Isroil esa falastinlik mahbuslarni qo‘yib yuboradi hamda qo‘shinlarini kelishilgan chiziqlarga olib chiqadi. Tahlilchilar ushbu jarayonni “Qatar zarbasidan boshlangan diplomatik domino” deb atashmoqda.
Bu hodisa nafaqat Isroil siyosatida, balki Donald Trampning xalqaro maydondagi mavqeida ham yangi sahifa ochdi.

Израильский удар привел к миру при посредничестве США
По сообщению издания Politico, удар Израиля по столице Катара месяц назад не только обострил региональную политическую ситуацию, но и стал причиной активного дипломатического вмешательства Соединенных Штатов Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате перестрелки в секторе Газа были прекращены. По данным, 9 сентября Израиль нанес воздушный удар по Дохе, столице Катара.
В этом нападении израильские военные нацелились на лидеров ХАМАС, которые планировали теракт 7 октября 2023 года. Сообщается, что в результате атаки погибли пять человек, включая сына переговорщика движения и сотрудника службы безопасности Катара.
После этого события Катар обвинил Израиль в трусливой атаке и пригрозил отказаться от посредничества по вопросу Газы. Израиль, в свою очередь, заявил, что Катар укрывает террористов.
Тем не менее, в момент обострения напряженности премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в конце месяца официально извинился в Дохе. Как отмечает Politico, именно это событие стало поворотным моментом в дипломатическом процессе.
Президент США Дональд Трамп воспользовался ситуацией, оказал сильное давление на Израиль и способствовал ускорению мирного процесса. По данным источников из Белого дома, после удара по Дохе Трамп заставил Израиль прекратить огонь.
По словам источника, президент действовал решительно, оказывая давление на Израиль до тех пор, пока у него не осталось другого выбора, кроме как согласиться на мир. Таким образом, перемирие в секторе Газа вступило в силу с 10 октября.
На первом этапе ХАМАС освобождает израильских пленных, Израиль же выпускает палестинских заключенных и выводит свои войска на согласованные линии. Аналитики называют этот процесс «дипломатическим домино, начавшимся с удара по Катару».
Это событие открыло новую страницу не только в политике Израиля, но и в международном статусе Дональда Трампа.