Lourens Uotkins eng uzun ismga ega bo‘ldi
Uning ismi 2253 ta so‘zdan iborat bo‘lib, bu “Eng uzun shaxsiy ism” nominatsiyasida mutlaq jahon rekordi hisoblanadi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Lourens Uotkins 1990 yil 8 mart kuni Yangi Zelandiya fuqarolik reestriga ismini o‘zgartirish uchun ariza topshirgan.
U o‘z ismidagi so‘zlarni turli madaniyat va tarixda iz qoldirgan shaxslar — faylasuflar, siyosatchilar, yozuvchilar va olimlarning nomlari bilan boyitgan. Uotkinsning so‘zlariga ko‘ra, uning ismi inson sivilizatsiyasining qisqacha tarixi sifatida qaraladi va har bir so‘z ma’noga ega.
Dastlab davlat organlari uning ismini rasmiylashtirishni rad etgan, biroq keyinchalik Yangi Zelandiya Oliy sudi Uotkins foydasiga qaror chiqarib, fuqarolarning ismni erkin tanlash huquqini himoya qilgan. Shundan so‘ng uning ismi rasmiy hujjatlarga kiritilgan.
Hozirda u kundalik hayotda “Lourens Gregori” deb tanilsa-da, to‘liq ismi hujjatlarda saqlanmoqda. Ginnes rekordlari rasmiy saytida ham “Eng uzun shaxsiy ism” 2253 so‘zdan iboratligi va uning yagona egasi Lourens Gregori Uotkins ekani qayd etilgan.
Bu voqea butun dunyo bo‘ylab katta qiziqish uyg‘otdi. Xorijiy ommaviy axborot vositalari uni “o‘z ismini kutubxonaga aylantirgan inson” deb atadi.
Aytishlaricha, uning ismini to‘liq aytish 10 daqiqadan ortiq vaqt talab etadi. Lourens o‘zining barcha so‘zlarni yoddan bilmasligini tan olgan bo‘lsa-da, har bir so‘z uning tarixining bir qismi ekanini ta’kidlagan.
Shu tariqa, Lourens Gregori Uotkins nafaqat yangi rekord egasiga aylanishi, balki shaxsiy erkinlik va o‘ziga xoslik ramziga ham aylandi.

Лоренс Уоткинс получил самое длинное имя
Лоренс Грегори Уоткинс, проживающий в Окленде, Новая Зеландия, был внесён в Книгу рекордов Гиннесса как человек с самым длинным именем в истории человечества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Его имя состоит из 2253 слов, что является абсолютным мировым рекордом в номинации «Самое длинное личное имя». По данным, Лоренс Уоткинс подал заявление на изменение имени в реестр граждан Новой Зеландии 8 марта 1990 года.
Он обогатил своё имя словами, связанными с личностями, оставившими след в различных культурах и истории — философами, политиками, писателями и учёными. По словам Уоткинса, его имя рассматривается как краткая история человеческой цивилизации, и каждое слово имеет смысл.
Изначально государственные органы отказались официально регистрировать его имя, однако позже Верховный суд Новой Зеландии вынес решение в пользу Уоткинса, защитив право граждан на свободный выбор имени. После этого его имя было внесено в официальные документы.
В настоящее время в повседневной жизни его называют «Лоренс Грегори», хотя полное имя сохраняется в документах. На официальном сайте рекордов Гиннесса также отмечено, что «Самое длинное личное имя» состоит из 2253 слов, и его единственным обладателем является Лоренс Грегори Уоткинс.
Это событие вызвало большой интерес по всему миру. Зарубежные СМИ назвали его «человеком, превратившим своё имя в библиотеку».
Говорят, что произнесение его полного имени занимает более 10 минут. Хотя Лоренс признался, что не знает все слова наизусть, он подчеркнул, что каждое слово является частью его истории.
Таким образом, Лоренс Грегори Уоткинс стал не только обладателем нового рекорда, но и символом личной свободы и индивидуальности.