Janubiy Karolinada o‘lim jazosini 42 yil kutdi
Amerika Qo‘shma Shtatlarida 42 yil davomida o‘lim jazosini kutib yurgan mahkum tabiiy sabablarga ko‘ra vafot etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Janubiy Karolina axloq tuzatish departamenti ma’lumot berdi. 81 yoshli Fred Singlton 1983 yilda zo‘rlash, qotillik va o‘g‘irlikda ayblanib, elektr kursida qatl etish hukmi chiqarilgan edi.
Biroq uning ruhiy holati o‘lim jazosini ijro etishga yaroqsiz deb topilgani sababli, jazo bajarilmadi. Sud qaroriga ko‘ra, Singlton ruhiy muammolari tufayli dori qabul qilishga majburlanmagan.
Shu bois u Janubiy Karolinada o‘lim jazosini eng uzoq muddat kutgan mahbus sifatida tarixga kirdi. Ushbu holat adliya tizimida ruhiy sog‘liq masalalarining qanchalik muhimligini ko‘rsatadi.
Singltonning vafoti o‘lim jazosi va ruhiy sog‘liq o‘rtasidagi murakkab munosabatlarga e’tibor qaratadi.

В Южной Каролине ждал смертной казни 42 года
В Соединённых Штатах Америки заключённый, который ожидал смертную казнь в течение 42 лет, умер по естественным причинам. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщило Департамент исправительных учреждений Южной Каролины. 81-летний Фред Синглтон был приговорён к смертной казни на электрическом стуле в 1983 году по обвинениям в изнасиловании, убийстве и краже.
Однако его психическое состояние было признано непригодным для исполнения смертной казни, поэтому наказание не было приведено в исполнение. Согласно решению суда, Синглтон не был обязан принимать лекарства из-за психических проблем.
Поэтому он вошёл в историю как заключённый, который дольше всех ожидал смертную казнь в Южной Каролине. Этот случай показывает, насколько важны вопросы психического здоровья в системе правосудия.
Смерть Синглтона привлекает внимание к сложным отношениям между смертной казнью и психическим здоровьем.