Tolibon va Pokiston chegarasida qurolli to‘qnashuv yuz berdi
Afg‘oniston Tolibon hukumati Pokiston bilan chegarada yuzaga kelgan harbiy to‘qnashuvni tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tolibon vakillari 58 nafar Pokiston askari halok bo‘lgani, 30 nafari jarohat olgani haqida ma’lumot berdi. Ularning ta’kidlashicha, bu hujum “javob zarbasi” sifatida amalga oshirilgan.
Tolibon so‘zlariga ko‘ra, Pokiston avval Afg‘oniston hududidagi bozorni bombardimon qilib, tinch aholiga zarar yetkazgan. Pokiston ichki ishlar vaziri Mohsin Naqviy esa hujumlarni asossiz deb atadi va mamlakatining bunday harakatlarga qat’iy javob qaytarishini bildirdi.
Har bir hujumga qarshi zarur choralar ko‘rilishi ta’kidlandi. Shu munosabat bilan chegaradagi Torxam va Chaman o‘tish punktlari vaqtincha yopildi, yuzlab yuk mashinalari harakatini to‘xtatdi.
Saudiya Arabistoni va Qatar tomonlarni vazminlikni saqlashga hamda muloqot yo‘llarini ochishga chaqirdi. Bu holat mintaqada xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash uchun xalqaro hamjamiyat e’tiborini jalb qilmoqda.
Chegaradagi vaziyat diqqat bilan kuzatilmoqda va tomonlar o‘rtasida nizolarni tinch yo‘l bilan hal etishga intilish zarur.

Талибы и Пакистан на границе произошла вооружённая стычка
Правительство Талибана в Афганистане подтвердило военное столкновение на границе с Пакистаном. Об этом сообщает Zamin.uz.
Представители Талибана сообщили, что 58 пакистанских солдат погибли, 30 получили ранения. По их словам, эта атака была осуществлена в качестве «ответного удара».
По словам Талибана, Пакистан ранее бомбардировал рынок на территории Афганистана, нанеся ущерб мирному населению. Министр внутренних дел Пакистана Мохсин Накви назвал эти атаки необоснованными и заявил, что страна решительно ответит на такие действия.
Было подчеркнуто, что будут приняты необходимые меры против каждой атаки. В связи с этим пограничные пункты Торхам и Чаман были временно закрыты, движение сотен грузовиков приостановлено.
Саудовская Аравия и Катар призвали стороны сохранять спокойствие и открыть каналы для диалога. Эта ситуация привлекает внимание международного сообщества к обеспечению безопасности и стабильности в регионе.
Ситуация на границе внимательно отслеживается, и необходимо стремиться к мирному разрешению конфликтов между сторонами.