Yangi Zelandiyada eng uzun ism ro‘yxatga olindi
Yangi Zelandiyada yashovchi Lourens Uotkins ism-familiyasini o‘zgartirib, unga 2253 ta so‘zdan iborat ikkinchi ism qo‘shdi va Ginnes rekordlar kitobiga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Daily Mail nashri xabar berdi. Uotkins 1990 yil mart oyida ismini rasmiy ravishda o‘zgartirdi va okrug sudiga murojaat qilib, ushbu rekordni ro‘yxatga olishni so‘radi.
Dastlab sud uning so‘rovini qabul qilgan bo‘lsa-da, keyinchalik rad javobi berildi. Shunga qaramay, Uotkins taslim bo‘lmay, ishni Yangi Zelandiya Oliy sudigacha yetkazdi.
Oliy sud uning faoliyatini tan olib, uni dunyodagi eng uzun ism egasi sifatida rasmiylashtirdi. Biroq, bunday holatlarning takrorlanmasligi uchun mamlakatda ikki qonun o‘zgartirildi.
Ginnes rekordlar kitobida Uotkinsning to‘liq ismi taxminan oltita sahifani egallaydi. Uotkins o‘zini doim rekordchilar orasida ko‘rishni orzu qilganini va shu sohada faoliyat yuritishni xohlaganini aytadi.

В Новой Зеландии зарегистрировано самое длинное имя
Житель Новой Зеландии Лоренс Уоткинс изменил свою фамилию, добавив к ней второе имя из 2253 слов, и попал в Книгу рекордов Гиннесса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Daily Mail. Уоткинс официально изменил имя в марте 1990 года и обратился в окружной суд с просьбой зарегистрировать этот рекорд.
Сначала суд принял его заявление, однако позже было вынесено отрицательное решение. Тем не менее, Уоткинс не сдался и довёл дело до Верховного суда Новой Зеландии.
Верховный суд признал его деятельность и официально зарегистрировал его как обладателя самого длинного имени в мире. Однако для того, чтобы подобные случаи не повторялись, в стране были изменены два закона.
Полное имя Уоткинса занимает примерно шесть страниц в Книге рекордов Гиннесса. Уоткинс говорит, что всегда мечтал быть среди рекордсменов и хотел заниматься этой деятельностью.