Tramp Isroil va Misrga rasmiy tashrif uyushtiradi
Axios nashri o‘z manbalariga tayanib, Tramp avval dushanba, 13 oktyabr kuni Isroilga yetib borishini xabar qilmoqda. U yerda Isroil parlamenti Knessetda nutq so‘zlab, garovda bo‘lgan isroilliklarning oilalari bilan uchrashadi.
Shu kuni kechqurun Tramp Misr prezidenti Abdul Fattoh as-Sissi bilan uchrashadi. Ushbu uchrashuvda G‘azo bo‘yicha tuzilgan kelishuvni uning kafolatchilari bo‘lgan Misr, Qatar va Turkiya yetakchilari bilan imzolashi mumkin.
Bundan tashqari, Tramp Sharm ash-Shayxda o‘tkazilishi rejalashtirilgan xalqaro sammitda ishtirok etishi ehtimoldan xoli emas. Ushbu sammitda G‘azo vaziyati muhokama qilinadi.
Manbalarga ko‘ra, Germaniya, Fransiya, Buyuk Britaniya, Italiya, Qatar, BAA, Iordaniya, Turkiya, Saudiya Arabistoni, Pokiston va Indoneziya davlat rahbarlari yoki tashqi ishlar vazirlari taklif qilingan. Ammo Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxuning sammitda qatnashishi kutilmayapti.
AQSH rasmiylari Trampning ushbu sammitda ishtirok etish niyatini tasdiqlagan. Sammit asosan seshanba kuni ertalab o‘tkazilishi rejalashtirilgan, biroq manbalarga ko‘ra, u dushanba kuniga ham ko‘chirilishi mumkin.

Трамп совершит официальный визит в Израиль и Египет
Издание Axios со ссылкой на свои источники сообщает, что Трамп сначала прибудет в Израиль в понедельник, 13 октября. Там он выступит с речью в Кнессете — парламенте Израиля, а также встретится с семьями израильтян, находящихся в заложниках.
В тот же вечер Трамп встретится с президентом Египта Абдулом Фаттахом ас-Сиси. На этой встрече он может подписать соглашение по Газе с лидерами Египта, Катара и Турции, которые выступают гаранторами этого соглашения.
Кроме того, Трамп может принять участие в международном саммите, который планируется провести в Шарм-эш-Шейхе. На этом саммите будет обсуждаться ситуация в Газе.
По данным источников, приглашены главы государств или министры иностранных дел Германии, Франции, Великобритании, Италии, Катара, ОАЭ, Иордании, Турции, Саудовской Аравии, Пакистана и Индонезии. Однако ожидается, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху не примет участие в саммите.
Официальные лица США подтвердили намерение Трампа участвовать в этом саммите. Саммит планируется провести в основном во вторник утром, однако, по данным источников, он может быть перенесён на понедельник.