Pokiston Afg‘onistonning qurolli hujumlarini qoraladi
Unga ko‘ra, “Tolibon” kuchlari tomonidan Pokiston hududiga o‘t ochilishi xalqaro huquq normalarining ochiqdan-ochiq buzilishi hisoblanadi. Vazirning ta’kidlashicha, bu harakatlar xalqaro qoidalar va normalarga ziddir.
Afg‘oniston o‘t bilan o‘ynashmoqda va agar vaziyat shunday davom etsa, Pokiston bu tajovuzga munosib javob qaytarishga tayyor turadi. Muhsin Naqviy shuningdek, Pokiston hech qachon provokatsiyalarga berilmasligini, ammo har qanday tahdidga qarshi qat’iy choralar ko‘rishga tayyor ekanligini bildirdi.
U Afg‘oniston rahbariyatini qo‘shnilik munosabatlarini buzmaslik va chegara xavfsizligini ta’minlashga chaqirdi. Vazir Hindiston misolini keltirib, agar Afg‘oniston bosimni davom ettirsa, munosib javob olishini qo‘shimcha qildi.
So‘nggi haftalarda Pokiston va Afg‘oniston chegarasida keskinlik oshib bormoqda. Ikki davlat o‘rtasida chegara xavfsizligi, migrantlar oqimi hamda qurolli to‘qnashuvlar bo‘yicha tortishuvlar kuchaygan.
Bu vaziyat mintaqada barqarorlik va tinchlikka salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi haqida ogohlantirishlar berilmoqda. Pokiston hukumati chegarani mustahkamlash va xavfsizlikni ta’minlash borasida barcha zarur choralarni ko‘rishga tayyorligini bildirgan.
Shuningdek, muloqot va hamkorlik yo‘li bilan muammolarni hal qilish tarafdori ekanligi qayd etilgan.

Пакистан осудил вооружённые нападения Афганистана
Министр внутренних дел Пакистана Мухсин Накви решительно осудил вооружённые нападения, совершённые с территории Афганистана против мирного населения Пакистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, обстрел территории Пакистана силами «Талибана» является явным нарушением норм международного права. Министр подчеркнул, что эти действия противоречат международным правилам и нормам.
Афганистан играет с огнём, и если ситуация будет продолжаться, Пакистан готов дать достойный ответ на эту агрессию. Мухсин Накви также заявил, что Пакистан никогда не поддастся провокациям, но готов принять решительные меры против любой угрозы.
Он призвал руководство Афганистана не нарушать соседские отношения и обеспечивать безопасность границ. Министр привёл в пример Индию, добавив, что если Афганистан продолжит давление, он получит соответствующий ответ.
В последние недели напряжённость на границе между Пакистаном и Афганистаном растёт. Между двумя странами усилились споры по вопросам безопасности границы, потока мигрантов и вооружённых столкновений.
Предупреждается, что эта ситуация может негативно сказаться на стабильности и мире в регионе. Правительство Пакистана заявило о готовности принять все необходимые меры для укрепления границы и обеспечения безопасности.