Quyoshda katta plazma yig‘indisi aniqlandi
Olimlar Quyosh yuzasida katta va g‘ayrioddiy plazma yig‘indisi aniqlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, agar bu holat keyingi 3–4 kun davomida saqlansa, uning energiya chiqindilari Yer atmosferasi va magnit maydoniga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Hozirda Quyosh o‘z energiyasini qism-qism qilib chiqarishga urinmoqda, ammo bu jarayon to‘liq amalga oshmayapti.
Shu sababli katta plazma oqimi hozircha Quyosh yuzasida “turib qolgan”. Rossiya Kosmik tadqiqotlar institutining Quyosh astronomiyasi laboratoriyasi mutaxassislari 90 foiz ehtimol bilan bu energiya oqimi yaqin kelajakda to‘liq kosmosga chiqib ketishini taxmin qilmoqda.
Olimlar ushbu jarayonni diqqat bilan kuzatishni davom ettirmoqda. Ushbu kuzatuvlar Quyoshning Yerga ta’siri va kosmik ob-havoni oldindan bashorat qilishda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.
Shuning uchun olimlar Quyosh yuzasida yuz berayotgan o‘zgarishlarni muntazam ravishda o‘rganib borishmoqda. Bu ma’lumotlar kelajakda kutilmagan kosmik hodisalarni oldini olishga yordam beradi.

В Солнце обнаружено крупное скопление плазмы
Ученые обнаружили большое и необычное скопление плазмы на поверхности Солнца. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам специалистов, если это состояние сохранится в течение следующих 3–4 дней, его энергетические выбросы могут повлиять на атмосферу и магнитное поле Земли. В настоящее время Солнце пытается выпускать свою энергию частями, но этот процесс не происходит полностью.
Поэтому большой поток плазмы пока «застрял» на поверхности Солнца. Специалисты Лаборатории солнечной астрономии Института космических исследований России с вероятностью 90 процентов предполагают, что этот энергетический поток в ближайшем будущем полностью выйдет в космос.
Ученые продолжают внимательно наблюдать за этим процессом. Эти наблюдения имеют важное значение для прогнозирования влияния Солнца на Землю и космической погоды.
Поэтому ученые регулярно изучают изменения, происходящие на поверхности Солнца. Эти данные помогут в будущем предотвратить неожиданные космические события.