AQSH hukumati Salvador fuqarosini mamlakatdan deportatsiya qilish imkoniga ega emas, deb xabar beradi Politico nashri sud hujjatlariga tayangan holda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, Abrego Garsiya bahor oylarida AQSHdan chiqarib yuborilgan va Salvadordagi qamoqxonaga joylashtirilgan. Biroq keyinchalik u yana AQSHga qaytib kelgan va Texas yaqinidagi AQSH–Meksika chegarasi orqali o‘tgan muhojirlarga yordam berganlikda ayblangan.
U 2025 yil avgust oyida hibsdan ozod qilingan, ammo ikki kundan so‘ng yana qo‘lga olingan. AQSH immigratsiya xizmati vakiliga ko‘ra, uni boshqa davlatga deportatsiya qilish imkoni yo‘q.
Uganda, Esvatini va Gana davlatlari Salvador fuqarosini qabul qilishdan bosh tortgan. Immigratsiya rasmiylarining ma’lumotlariga ko‘ra, AQSH hukumati uni ushbu davlatlardan birortasiga qabul qildirishga harakat qilgan, ammo bu urinish muvaffaqiyatsiz bo‘lgan.

США не могут депортировать гражданина Сальвадора
Правительство США не может депортировать гражданина Сальвадора из страны, сообщает издание Politico со ссылкой на судебные документы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Известно, что Абрего Гарсия был выслан из США весной и помещён в тюрьму в Сальвадоре. Однако позже он вновь вернулся в США и был обвинён в помощи мигрантам, пересекавшим границу США и Мексики вблизи Техаса.
Он был освобождён из-под стражи в августе 2025 года, но через два дня снова задержан. По словам представителя иммиграционной службы США, его невозможно депортировать в другую страну.
Уганда, Эсватини и Гана отказались принять гражданина Сальвадора. По данным иммиграционных властей, правительство США пыталось добиться его приёма в одну из этих стран, но попытки оказались безуспешными.