Pokiston-Afg‘oniston chegarasida qurolli to‘qnashuv yuz berdi
Pokiston Mudofaa vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, afg‘on jangarilari chegara hududidagi pozitsiyalarga hujum qilgan. Ushbu hujum natijasida 23 nafar pokistonlik harbiy halok bo‘lgan, shuningdek, 29 kishi jarohat olgan.
Hodisa 11-oktyabr kuni sodir bo‘lgan va afg‘on tomonida “Tolibon” harakatiga aloqador guruhlar ishtirok etgani ma’lum. Pokiston armiyasi javob zarbasi berib, bir necha soat davom etgan to‘qnashuvda afg‘on tomonining 200 dan ortiq yo‘qotishga uchragani qayd etilgan.
Mudofaa vazirligi bayonotida aytilishicha, Pokiston kuchlari hujumni muvaffaqiyatli qaytarib, 21 ta post ustidan vaqtinchalik nazorat o‘rnatgan. Hozirda chegara hududida xavfsizlik choralari kuchaytirilgan va vaziyat keskinligicha saqlanib qolmoqda.
Ushbu voqea mintaqadagi tinchlik va barqarorlikka salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Pokiston hukumati vaziyatni nazorat qilish va chegara xavfsizligini ta’minlash uchun zarur choralarni ko‘rmoqda.

На границе Пакистана и Афганистана произошла вооружённая стычка
По данным Министерства обороны Пакистана, афганские боевики атаковали позиции в приграничной зоне. В результате этой атаки погибло 23 пакистанских военнослужащих, а также 29 человек получили ранения.
Инцидент произошёл 11 октября, и известно, что на стороне Афганистана участвовали группы, связанные с движением «Талибан». Пакистанская армия нанесла ответный удар, и в ходе столкновения, продолжавшегося несколько часов, афганская сторона понесла потери более 200 человек.
В заявлении Министерства обороны говорится, что пакистанские силы успешно отразили атаку и временно установили контроль над 21 постом. В настоящее время меры безопасности в приграничной зоне усилены, и ситуация остаётся напряжённой.
Это событие негативно влияет на мир и стабильность в регионе. Правительство Пакистана принимает необходимые меры для контроля ситуации и обеспечения безопасности на границе.