Zaif magnit bo‘roni Yerda boshlandi, mutaxassislar ogohlantiradi
Yerda oldindan mutaxassislar tomonidan bashorat qilingan zaif magnit bo‘roni boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Amaliy geofizika instituti ma’lumot berdi. Ma’lum bo‘lishicha, Yerning magnit maydonidagi buzilish darajasi besh ballik shkala bo‘yicha G1 darajasida qayd etilgan.
Eslatib o‘tamiz, ushbu shkala bo‘yicha G5 eng kuchli bo‘ronni, G1 esa eng zaif bo‘ronni anglatadi. Oldinroq Rossiya Fanlar akademiyasi qoshidagi Koinot tadqiqotlari instituti va Sibir bo‘limiga qarashli Quyosh–Yer fizikasi instituti mutaxassislari 12 oktyabr kuni Quyoshdagi toj teshigi Yerga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ma’lum qilgan edi.
Olimlarning ta’kidlashicha, aynan shu holat magnit faolligining kuchayishiga sabab bo‘lishi ehtimoldan xoli emas. Hozirda mutaxassislar Yer atrofidagi magnit muhitini diqqat bilan kuzatishni davom ettirmoqda.
Ushbu kuzatuvlar magnit bo‘ronining yanada kuchayishi yoki zaiflashishini aniqlashda muhim hisoblanadi. Shuningdek, magnit bo‘ronlari inson faoliyatiga, ayniqsa, kommunikatsiya tizimlariga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi sababli, mutaxassislar hodisani doimiy nazorat ostida ushlab turishmoqda.

Слабая магнитная буря началась на Земле, предупреждают специалисты
На Земле началась слабая магнитная буря, прогнозированная специалистами заранее. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Институте прикладной геофизики. Как стало известно, уровень возмущения магнитного поля Земли зафиксирован на уровне G1 по пятибалльной шкале.
Напомним, что по этой шкале G5 означает самую сильную бурю, а G1 — самую слабую. Ранее специалисты Института космических исследований при Российской академии наук и Института физики Солнца–Земли Сибирского отделения сообщили, что 12 октября корональная дыра на Солнце может повлиять на Землю.
По словам ученых, именно это событие может привести к усилению магнитной активности. В настоящее время специалисты продолжают внимательно наблюдать за магнитной средой вокруг Земли.
Эти наблюдения важны для определения дальнейшего усиления или ослабления магнитной бури. Кроме того, поскольку магнитные бури могут влиять на деятельность человека, особенно на системы связи, специалисты держат ситуацию под постоянным контролем.