Mahalliy manbalarning xabar berishicha, ushbu shaxslar 737 kun davomida asirlikda bo‘lgan. Ozod etish jarayoni G‘azo sektori shimolidagi Netsarim koridorida boshlandi.
Bir necha soat o‘tib, janubdagi Xon-Yunus shahrida garovga olinganlarni ozod qilishning navbatdagi bosqichi amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, ozod etilgan isroilliklar Isroil mudofaa kuchlariga topshiriladi.
O‘t ochishni to‘xtatish haqidagi kelishuvga muvofiq, asirlikda halok bo‘lganlarning jasadlari tirik garovdagilar ozod etilgandan keyin 72 soat ichida qaytarilishi lozim. Garovga olinganlarning oilalari avvalroq Isroil janubidagi Reim harbiy aviabazasiga yetib kelgan.
Ozod etilganlar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilib, keyinchalik yaqinlari bilan ko‘rishishi kutilmoqda. Xalqaro Qizil Xoch qo‘mitasi vakillari ozod etishdan bir necha soat oldin asirlar bilan uchrashib, ularning ayrimlari og‘ir ahvolda ekanini ma’lum qilgan.
Isroilning “Yediot Ahronot” nashri bu haqda xabar berdi. Shu bilan birga, AQSh prezidenti Donald Tramp garovdagilarni ozod etish marosimiga kelgani ma’lum bo‘ldi.
Tramp o‘z so‘zlariga ko‘ra, keyinchalik Misrga borib, tinchlik kelishuvini imzolashda ishtirok etishni rejalashtirmoqda. Associated Press agentligining xabar berishicha, o‘t ochishni to‘xtatish va garovdagilarni ozod etish taklif qilingan tinchlik rejasining birinchi qadami hisoblanadi.
Biroq keyingi bosqichlarga doir ayrim bahs va kelishmovchiliklar hali ham mavjud. Bu holat mojaroning haqiqatan tugagan yoki tugamaganligi borasida noaniqlikni oshirmoqda.
Shunday qilib, ikki yilga yaqin davom etgan asirlikdan so‘ng yetti nafar isroillikning ozod etilishi G‘azo mintaqasidagi uzoq davom etgan nizoga yangi imkoniyatlar eshigini ochishi mumkin. Ammo tinchlik yo‘lidagi bu harakatlarning samaradorligini vaqt ko‘rsatadi.

Хамас освободил семерых израильтян спустя 737 дней
Движение Хамас в понедельник утром, 13 октября, освободило семерых израильтян из плена и передало их Международному комитету Красного Креста. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщениям местных источников, эти лица находились в плену в течение 737 дней. Процесс освобождения начался в коридоре Нецарим на севере сектора Газа.
Через несколько часов планируется следующий этап освобождения заложников в городе Хан-Юнис на юге. По данным, освобожденные израильтяне будут переданы силам обороны Израиля.
В соответствии с соглашением о прекращении огня, тела погибших в плену должны быть возвращены в течение 72 часов после освобождения живых заложников. Семьи заложников ранее прибыли на военную авиабазу Рейм на юге Израиля.
Освобожденные пройдут медицинский осмотр, после чего ожидается их встреча с близкими. Представители Международного комитета Красного Креста за несколько часов до освобождения встретились с пленными и сообщили, что некоторые из них находятся в тяжелом состоянии.
Об этом сообщило издание Израиля «Yediot Ahronot». Также стало известно, что на церемонии освобождения присутствовал президент США Дональд Трамп.
По словам Трампа, позже он планирует отправиться в Египет для участия в подписании мирного соглашения. По информации агентства Associated Press, прекращение огня и освобождение заложников являются первым шагом предложенного мирного плана.
Однако по поводу последующих этапов все еще существуют некоторые споры и разногласия. Это увеличивает неопределенность относительно того, действительно ли конфликт завершен.
Таким образом, освобождение семерых израильтян после почти двухлетнего плена может открыть новые возможности для долгого конфликта в районе Газы. Однако эффективность этих мирных усилий покажет время.