Tramp Isroilda tinchlik muzokaralarini boshladi
Uning samolyoti Ben-Gurion xalqaro aeroportiga qo‘ndi. Bu tashrif G‘azo sektoridagi uzoq davom etgan mojaro va ziddiyatlarni hal etishga qaratilgan yangi diplomatik jarayon boshlangani bilan bog‘liqdir.
Reuters agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, Trampning tashrifi HAMAS va Isroil o‘rtasidagi kelishuv doirasida garovda ushlab turilgan yetti nafar shaxs ozod etilganidan keyin amalga oshdi. Bu voqea tinchlik muzokaralarining dastlabki muvaffaqiyati sifatida baholanmoqda.
Tramp yaqin soatlarda Isroil parlamenti Knessetda nutq so‘zlashi kutilmoqda. Uning chiqishida tinchlik jarayoni, mintaqaviy xavfsizlik hamda HAMAS bilan munosabatlarni qayta ko‘rib chiqish masalalari ko‘tarilishi ehtimoldan xoli emas.
Shundan so‘ng, u Misrning Sharm-ash-Shayx shahriga yo‘l oladi. Ushbu shaharda G‘azo masalasi bo‘yicha xalqaro sammit o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, unda AQSh, Misr, Isroil va bir qator arab davlatlari vakillari ishtirok etadi.
Sammitning asosiy maqsadi mintaqadagi mojaro va ziddiyatlarni siyosiy yo‘l bilan hal etish hamda barqaror tinchlik tamoyillarini belgilashdir. Trampni aeroportda Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu va uning rafiqasi, shuningdek, AQSh prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoff, maslahatchisi Jared Kushner hamda uning turmush o‘rtog‘i Ivanka Tramp kutib oldi.
Tahlilchilarning fikricha, Trampning bu tashrifi nafaqat G‘azo mojarosini hal qilish, balki Yaqin Sharqdagi siyosiy muvozanatni yangilashda muhim ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin. Agar tinchlik muzokaralari muvaffaqiyatli yakunlansa, ushbu tashrif tarixda yangi sahifa ochilishi sifatida esda qoladi.

Трамп начал мирные переговоры в Израиле
Его самолет приземлился в международном аэропорту Бен-Гурион. Этот визит связан с началом нового дипломатического процесса, направленного на разрешение длительного конфликта и противоречий в секторе Газа.
По данным агентства Reuters, визит Трампа состоялся после освобождения семи человек, удерживаемых в заложниках в рамках соглашения между ХАМАС и Израилем. Это событие рассматривается как первый успех мирных переговоров.
Ожидается, что в ближайшие часы Трамп выступит с речью в парламенте Израиля — Кнессете. В его выступлении, вероятно, будут затронуты вопросы мирного процесса, региональной безопасности и пересмотра отношений с ХАМАС.
После этого он направится в город Шарм-эш-Шейх в Египте. В этом городе планируется проведение международного саммита по вопросу Газы, в котором примут участие представители США, Египта, Израиля и ряда арабских стран.
Основная цель саммита — политическое разрешение конфликтов и противоречий в регионе, а также установление принципов устойчивого мира. В аэропорту Трампа встретили премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху с супругой, а также специальный представитель президента США Стив Уиткофф, советник Джаред Кушнер и его супруга Иванка Трамп.
По мнению аналитиков, этот визит Трампа может иметь важное значение не только для разрешения конфликта в Газе, но и для обновления политического баланса на Ближнем Востоке. Если мирные переговоры завершатся успешно, этот визит запомнится как открытие новой страницы в истории.