Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu Misrning Sharm al-Shayx shahrida bo‘lib o‘tadigan tinchlik sammitida ishtirok etishdan bosh tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Isroil bosh vazirligi matbuot xizmati ma’lumot berdi. Isroilning 12-kanali xabariga ko‘ra, sammitdan oldin Misr prezidenti va AQSh rahbari Donald Tramp ishtirokida telefon orqali suhbat bo‘lib o‘tgan.
Ushbu suhbat davomida Netanyaxuga sammitga taklif yuborilgan, ammo u taklifni rad qilgan. Manbalarning bildirishicha, bosh vazir bayram yaqinlashayotgani sababli uchrashuvda shaxsan qatnashmaslikka qaror qilgan.
Shunday qilib, Netanyaxu Sharm al-Shayxdagi tinchlik sammitida ishtirok etmaydi. Bu qaror mintaqadagi siyosiy vaziyat va shaxsiy sabablar bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Sammitda boshqa ishtirokchilarning fikrlari va kelishuvlar qanday bo‘lishi esa yaqin kunlarda ma’lum bo‘ladi.

Нетаньяху отказался от саммита в Шарм-эш-Шейх
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху отказался участвовать в мирном саммите, который пройдет в египетском городе Шарм-эш-Шейх. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба премьер-министра Израиля. По информации 12-го канала Израиля, перед саммитом состоялся телефонный разговор с участием президента Египта и президента США Дональда Трампа.
В ходе этого разговора Нетаньяху был приглашен на саммит, однако он отклонил приглашение. По словам источников, премьер-министр решил не участвовать лично в встрече из-за приближающихся праздников.
Таким образом, Нетаньяху не примет участие в мирном саммите в Шарм-эш-Шейхе. Это решение может быть связано с политической ситуацией в регионе и личными причинами.