Tramp: Agar tinch yo‘l bo‘lmasa, Tomahawk beriladi
AQSh prezidenti Donald Tramp 13 oktabr kechasi Air Force One samolyotida safar davomida Rossiya Ukrainaga qarshi tajovuzni tinch yo‘l bilan to‘xtatmasa, Kievga Amerika tomonidan Tomahawk qanotli raketalari berilishi mumkinligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, bu chora g‘alaba uchun emas, balki tezkor va kuchli ogohlantirish sifatida ko‘rilmoqda. Tramp 11 va 12 oktabr kunlari Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan ushbu masalani muhokama qilganini va raketalar berilishi mumkinligi haqida ogohlantirganini ta’kidladi.
Prezidentning fikricha, bu qadam tajovuzkorlikning yangi bosqichi sifatida qabul qilinishi mumkin. Shuningdek, Tramp rossiyaliklar bilan Tomahawk raketalari haqida muzokara olib borish zarurligini aytdi va ular bunday qurolning qo‘llanilishiga rozi bo‘lmasligini taxmin qildi.
U Rossiya prezidenti Vladimir Putinni ham bu ehtimoldan ogohlantirish niyatida ekanini bildirdi. Zarurat tug‘ilganda raketalar to‘g‘ridan-to‘g‘ri Ukrainaga emas, balki ularni Kiev qabul qilish imkoniga ega bo‘lgan NATO davlatlariga yetkazilishi mumkinligi haqida gapirdi.
Tomahawk raketalari hujumkor va qo‘rqitishga qodir qurol sifatida ta’riflanadi va ular Rossiyaga katta bosim o‘tkazishi mumkin. Bunday bayonotlar global siyosat darajasida jiddiy oqibatlarga olib kelishi ehtimoli mavjud.
AQSh va NATO tomonidan har qanday qurol yordami yoki uning natijalari diplomatik, harbiy va huquqiy jihatdan sinchkovlik bilan baholanadi. Donald Tramp esa raketalar berilishini jangovar harakatgacha bo‘lgan qattiq signal deb hisoblamoqda.

Трамп: Если мирным путём не получится, будет дан Томагавк
Президент США Дональд Трамп в ночь на 13 октября во время полета на самолете Air Force One заявил, что если Россия не прекратит агрессию против Украины мирным путем, то США могут предоставить Киеву крылатые ракеты Томагавк. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, эта мера рассматривается не для победы, а как быстрый и мощный предупредительный сигнал. Трамп подчеркнул, что 11 и 12 октября обсуждал этот вопрос с президентом Украины Владимиром Зеленским и предупреждал о возможной передаче ракет.
По мнению президента, этот шаг может быть воспринят как новая стадия агрессии. Также Трамп отметил необходимость переговоров с россиянами по поводу ракет Томагавк и предположил, что они не согласятся на применение такого оружия.
Он сообщил, что намерен предупредить об этой возможности и президента России Владимира Путина. При необходимости ракеты могут быть переданы не напрямую Украине, а странам НАТО, которые смогут принять их в Киеве.
Ракеты Томагавк описываются как наступательное и устрашающее оружие, способное оказать серьезное давление на Россию. Такие заявления могут иметь серьезные последствия на уровне глобальной политики.
Любая военная помощь или ее результаты со стороны США и НАТО тщательно оцениваются с дипломатической, военной и юридической точек зрения. Дональд Трамп рассматривает передачу ракет как жесткий сигнал перед боевыми действиями.