Hamas G‘azoda nazoratni tiklash uchun amaliyot boshladi
G‘azoda sulh o‘rnatilganidan so‘ng, Hamas o‘z nazoratini qayta tiklashga kirishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Guruh o‘ziga qarshi chiqqan qurolli kuchlarga qarshi amaliyot o‘tkazdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu to‘qnashuvlarda 32 kishi halok bo‘lgan, shuningdek, olti nafar Hamas a’zosi ham hayotdan ko‘z yumgan.
Urushdan keyin zaiflashgan Hamas juma kuni boshlangan sulhdan so‘ng yana ko‘chalarga chiqdi. Dushanba kuni esa guruh garovda ushlangan so‘nggi asirlarni ozod qildi.
Shu vaqt ichida AQSh prezidenti Donald Tramp Hamasdan qurollarini topshirishni talab qilganini ma’lum qildi. Trampning ta’kidlashicha, G‘azo hududi vaqtinchalik xalqaro nazorat ostida boshqariladi.
Biroq, Hamas tartib va xavfsizlikni o‘zi ta’minlashga harakat qilmoqda. Shuningdek, Hamas ayrim oilalarga mansub qurollangan guruhlar bilan to‘qnashuvlarga kirishmoqda.
Tahlilchilarning fikriga ko‘ra, bu harakatlar orqali guruh o‘z ta’sirini saqlab qolishga intilmoqda. Bu jarayon G‘azoda barqarorlikni ta’minlash va siyosiy kuchlar o‘rtasidagi muvozanatni saqlashga qaratilgan harakatlar sifatida baholanmoqda.

Хамас начал операцию по восстановлению контроля в Газе
После установления мира в Газе, Хамас приступил к восстановлению своего контроля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Группа провела операцию против вооружённых сил, выступивших против неё. По данным, в этих столкновениях погибло 32 человека, а также шесть членов Хамас.
Ослабленный после войны Хамас вновь вышел на улицы после начала мира в пятницу. В понедельник группа освободила последних заложников, удерживаемых в плену.
За это время президент США Дональд Трамп заявил о требовании к Хамас сдать оружие. По его словам, территория Газы будет временно управляться под международным контролем.
Однако Хамас пытается самостоятельно обеспечивать порядок и безопасность. Кроме того, Хамас вступает в столкновения с вооружёнными группами, принадлежащими некоторым семьям.
По мнению аналитиков, эти действия направлены на сохранение влияния группы. Этот процесс рассматривается как попытка обеспечить стабильность в Газе и сохранить баланс между политическими силами.