Hindistonning Varanasi shahrida 43 yoshli mahkum Ramjit Yadav kino uslubida qamoqdan chiqishga muvaffaq bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Times of India nashrining xabar berishicha, uning bu hiylasi mashhur “Shoushenkdan qochish” filmidagi Endi Dyufreyn obrazini eslatgan. Ramjit rafiqasining o‘limida ayblanib qamalgan edi, biroq u qamoqxona hisobidagi chek daftarchasini garov sifatida taqdim qilib, ozodlikka chiqishga erishdi.
Keyinchalik u qamoqxona hisobidan 30 ming rupiy (taxminan 338 dollar) miqdorida pul yechib olgan. Bu rejaning amalga oshirilishida yana uch kishi – mahkumning o‘xshash sherigi, qamoqxona bosh hisobchisi va qo‘riqchi yordam bergan.
Ular birgalikda hujjatlarni soxtalashtirib, Ramjitga turma boshlig‘i nomidan pul yechish imkonini yaratgan. Turma rahbariyati to‘rt oy o‘tib hisobdan shubhali tarzda 2,6 ming rupiy pul yechib olinganini aniqladi va ichki tekshiruv boshladi.
Surishtiruv natijasida firibgarlik to‘liq ochildi. Ma’lum bo‘lishicha, Ramjit qamoqxona boshlig‘ining bank hisobidan pulni o‘z shaxsiy hisobiga o‘tkazgan.
Bu jarayonda mahkum va turma xodimlari o‘rtasidagi til biriktirish muhim rol o‘ynagan. Hozirda Ramjit Yadav, bosh hisobchi, qo‘riqchi va mahkum sherigi politsiya tomonidan hibsga olingan.
Tergovchilar ularning jinoyatni qanday rejalashtirgani va pullarni qaerga sarflaganini o‘rganmoqda. Avvalroq Hindistonda “Breaking Bad” serialidan ilhomlangan ikki o‘qituvchi yashirin narkolaboratoriya tashkil qilgani haqida ham xabar berilgan edi.
Ushbu voqea mamlakatda so‘nggi yillarda keng tarqalgan “kino ilhomli jinoyatlar” orasida eng ajib misollardan biri sifatida e’tirof etilmoqda.

Варанаси махкуми сбежал в стиле кино
В индийском городе Варанаси 43-летний заключённый Рамджит Ядав сумел сбежать из тюрьмы в стиле кино. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания The Times of India, его уловка напомнила образ Энди Дюфрейна из знаменитого фильма «Побег из Шоушенка». Рамджит был заключён под стражу по обвинению в смерти своей жены, однако он предоставил тюремную учётную книжку в качестве залога и добился освобождения.
Позже он снял со счёта в тюрьме 30 тысяч рупий (примерно 338 долларов). В реализации плана ему помогли ещё трое — похожий на него соучастник, главный бухгалтер тюрьмы и охранник.
Они вместе подделали документы, что позволило Рамджиту снять деньги от имени начальника тюрьмы. Руководство тюрьмы через четыре месяца обнаружило подозрительное снятие 2,6 тысячи рупий со счёта и начало внутреннее расследование.
В результате расследования мошенничество было полностью раскрыто. Выяснилось, что Рамджит перевёл деньги с банковского счёта начальника тюрьмы на свой личный счёт.
В этом процессе важную роль сыграло взаимопонимание между заключённым и сотрудниками тюрьмы. В настоящее время Рамджит Ядав, главный бухгалтер, охранник и соучастник заключённого задержаны полицией.
Следователи изучают, как они планировали преступление и на что тратили деньги. Ранее в Индии также сообщалось о двух учителях, вдохновлённых сериалом «Во все тяжкие», которые организовали подпольную нарколабораторию.
Этот случай признан одним из самых необычных примеров «преступлений, вдохновлённых кино», которые широко распространились в стране в последние годы.