Fransiya prezidenti Emmanuel Makron yaqinda lavozimidan ketishni rejalashtirmayotgani haqida ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Times nashri bu haqda xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Makronning iste’foga chiqishini talab qilayotganlar nafaqat muxolifat, balki uning markazchi blokidagi ayrim siyosiy hamkorlar orasidan ham uchramoqda.
Biroq prezident mamlakatdagi siyosiy inqiroz uchun murosasiz partiyalar va hokimiyat uchun kurashni ustun qo‘yayotgan siyosatchilarni ayblamoqda. Makronning ta’kidlashicha, hozirgi holat 1950 yillardan beri Fransiyada kuzatilgan eng jiddiy siyosiy inqirozdir.
Prezident G‘azodagi tinchlik sammitida, Misrning Sharm-ash-Shayx shahrida so‘zga chiqib, mamlakatdagi ichki beqarorlikdan o‘zini chetga olganini bildirdi. Endilikda Fransiyadagi siyosiy barqarorlikni tiklash vazifasi uning ittifoqchisi va yaqinda qayta tayinlangan bosh vazir Sebasten Lekornyuga yuklatilgan.

Макрон останется на посту, политический кризис продолжается
Президент Франции Эммануэль Макрон недавно заявил, что не планирует уходить с должности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание The Times. По данным, требующие отставки Макрона есть не только среди оппозиции, но и среди некоторых политических партнеров в его центристском блоке.
Однако президент обвиняет в политическом кризисе в стране непримиримые партии и политиков, которые ставят борьбу за власть выше всего. По словам Макрона, нынешняя ситуация — самый серьезный политический кризис во Франции с 1950-х годов.
Президент выступил на саммите мира в Газе, в городе Шарм-эш-Шейх в Египте, заявив, что дистанцируется от внутренней нестабильности в стране. Теперь задача восстановления политической стабильности во Франции возложена на его союзника и недавно переизбранного премьер-министра Себастьяна Лекорню.