O‘zbekistonliklar uchun Chernogoriyada viza talab qilinadi
Chernogoriya hukumati O‘zbekiston, Armaniston va Misr fuqarolari uchun vizasiz rejimni bekor qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 2025 yil 9 oktyabrda bosh vazir Miloǰko Spaiç raisligida o‘tgan Vazirlar Mahkamasining 98-sessiyasida rasmiy qaror qabul qilindi. Hukumat bayonotida aytilishicha, mazkur qaror Yevropa Ittifoqiga qo‘shilish jarayoni doirasida Chernogoriyaning viza siyosati bo‘yicha majburiyatlariga muvofiq qabul qilingan.
Davlat 2024–2027 yillar uchun belgilangan “Islohotlar kun tartibi” asosida Yevropa Ittifoqining umumiy viza siyosati bilan uyg‘unlashishda davom etmoqda. Ushbu qaror orqali Chernogoriya Yevropa Ittifoqiga to‘liq a’zo bo‘lish yo‘lida majburiyatlariga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi.
Shunga muvofiq, O‘zbekiston, Armaniston va Misr fuqarolari uchun oldin berilgan vizasiz rejim bekor qilindi. Vazirlar Mahkamasi viza rejimi to‘g‘risidagi nizomga ham o‘zgartirishlar kiritdi.
Endilikda O‘zbekiston fuqarolari Chernogoriya hududiga kirish uchun viza olishlari shart bo‘ladi. Yangi tartib 2025 yil 29 oktyabrdan kuchga kiradi.
Eslatib o‘tamiz, Chernogoriya hukumati 2023 yil iyun oyida O‘zbekiston fuqarolari uchun vizasiz rejimni joriy etgan edi. Shuningdek, ikki davlat o‘rtasida doimiy to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviareyslar tashkil etilgan va turizm sohasida hamkorlik faol rivojlangan.
Ekspertlarning fikricha, yangi qaror Chernogoriyaning Yevropa Ittifoqi bilan siyosiy va huquqiy standartlarni uyg‘unlashtirish jarayonining bir qismi bo‘lib, mamlakatning Yevropa Ittifoqiga to‘liq a’zo bo‘lishiga intilishini tezlashtirishga xizmat qiladi. Shunday qilib, 2025 yil kuzidan boshlab O‘zbekiston fuqarolari Chernogoriyaga safar qilish uchun oldindan viza rasmiylashtirishlari talab etiladi.
Bu o‘zgarish turizm va ishbilarmonlik safarlariga ta’sir qilishi mumkin, ammo ikki davlat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar saqlanib qoladi.

Для граждан Узбекистана требуется виза для въезда в Черногорию
Правительство Черногории отменило безвизовый режим для граждан Узбекистана, Армении и Египта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальное решение было принято 9 октября 2025 года на 98-й сессии Правительства под председательством премьер-министра Милойко Спайича. В заявлении правительства говорится, что это решение принято в рамках обязательств Черногории по визовой политике в процессе присоединения к Европейскому Союзу.
Государство продолжает согласовывать свою визовую политику с общей визовой политикой Европейского Союза в соответствии с «Повесткой реформ» на 2024–2027 годы. Этим решением Черногория вновь подтвердила свою приверженность обязательствам на пути к полноправному членству в ЕС.
В соответствии с этим, безвизовый режим для граждан Узбекистана, Армении и Египта отменён. Правительство также внесло изменения в регламент визового режима.
Теперь граждане Узбекистана обязаны получать визу для въезда на территорию Черногории. Новый порядок вступит в силу 29 октября 2025 года.
Напомним, что правительство Черногории ввело безвизовый режим для граждан Узбекистана в июне 2023 года. Кроме того, между двумя странами были организованы регулярные прямые авиарейсы, а сотрудничество в сфере туризма активно развивалось.
По мнению экспертов, новое решение является частью процесса гармонизации политических и правовых стандартов Черногории с Европейским Союзом и способствует ускорению стремления страны к полноправному членству в ЕС. Таким образом, с осени 2025 года гражданам Узбекистана потребуется оформлять визу заранее для поездок в Черногорию.
Это изменение может повлиять на туристические и деловые поездки, однако дружественные отношения между двумя странами сохранятся.