AQSh prezidenti Donald Tramp Yaqin Sharq safari davomida G‘azo bo‘yicha yangi tinchlik kelishuvini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kelishuv asosida urush to‘xtatiladi, garovda saqlanayotgan Isroil fuqarolari ozod qilinadi va falastinlik mahbuslar uylariga qaytariladi. Tramp bu voqeani tarixiy deb atadi.
Tramp Tel-Avivda Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu tomonidan rasmiy tarzda kutib olindi. U Isroil parlamentida so‘zga chiqib, urush tugaganini ma’lum qildi va “Yangi Yaqin Sharq” davri boshlandi, dedi.
Keyinchalik Tramp Misrning Sharm ash-Shayx shahriga bordi. Bu yerda Isroil va Hamas o‘rtasida muzokaralar o‘tkazildi.
Marosimda Misr prezidenti Abdel Fattah as-Sisiy ham ishtirok etdi. Mutaxassislar ushbu kelishuvni mintaqada tinchlik o‘rnatish yo‘lida muhim qadam deb baholamoqda.
Biroq, tinchlikni mustahkamlash va barqarorlikni ta’minlash masalasi hanuz murakkabligicha qolmoqda. Mintaqa siyosiy va ijtimoiy muammolari hal etilishini talab etadi.
Shu bois, kelishuvning amalga oshirilishi va uning davomiyligi xalqaro hamjamiyat tomonidan diqqat bilan kuzatib borilmoqda. Tinchlikka erishish uchun barcha tomonlarning o‘zaro ishonchi va hamkorligi zarur.

Трамп объявил о новом мирном соглашении на Ближнем Востоке
Президент США Дональд Трамп во время своего визита на Ближний Восток объявил о новом мирном соглашении по Газе. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с этим соглашением война прекращается, удерживаемые в заложниках граждане Израиля освобождаются, а палестинские заключённые возвращаются домой. Трамп назвал это событие историческим.
Трамп был официально встречен в Тель-Авиве премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Выступая в израильском парламенте, он объявил о завершении войны и заявил, что началась эпоха «Нового Ближнего Востока».
Позже Трамп направился в египетский город Шарм-эш-Шейх, где прошли переговоры между Израилем и Хамасом.
В церемонии также принял участие президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси. Эксперты оценивают это соглашение как важный шаг на пути установления мира в регионе.
Однако вопросы укрепления мира и обеспечения стабильности остаются сложными. Регион требует решения политических и социальных проблем.
Поэтому реализация соглашения и его продолжительность внимательно отслеживаются международным сообществом. Для достижения мира необходимы взаимное доверие и сотрудничество всех сторон.