Erdo‘g‘an xorijdagi turklarni Turkiyada ishlatadi
Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an millati turk bo‘lgan xorijliklarni Turkiyada ishlashiga ruxsat beruvchi yangi farmonni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu farmon 10 oktabr kuni rasmiy ravishda e’lon qilindi va xorijdagi turk diasporasi vakillari uchun yangi imkoniyatlarni yaratdi. Yangi tartibga ko‘ra, millati turk bo‘lgan, ammo boshqa davlat fuqaroligiga ega shaxslar Turkiyada murakkab byurokratik jarayonlarsiz ishlash huquqiga ega bo‘ladi.
Ular davlat va xususiy sektorda tadbirkorlik yoki kasbiy faoliyat bilan shug‘ullanishlari mumkin. Biroq harbiy xizmat va xavfsizlik idoralarida ishlash ularga taqiqlanadi.
Farmonda shuningdek, bu shaxslar kasbiy uyushmalarda ro‘yxatdan o‘tishi shartligi ta’kidlangan, ammo ulardan Turkiya fuqaroligini olish talab qilinmaydi. Yangi qonun siyosiy huquqlar, jumladan saylovlarda ishtirok etish yoki nomzod bo‘lish imkoniyatini bermaydi.
Mutasaddilar fikricha, bu qaror turk ildizlariga ega mutaxassislarni Turkiya iqtisodiyotiga jalb etish va ma’naviy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan. Ekspertlar esa farmon xorijdagi turk diasporasi uchun yangi imkoniyat yaratib, Turkiya mehnat bozorida malakali kadrlar yetishmasligini qisman bartaraf etishiga xizmat qilishini ta’kidlashmoqda.

Эрдоган использует турок, проживающих за границей, в Турции
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписал новый указ, разрешающий лицам турецкой национальности, проживающим за границей, работать в Турции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот указ был официально опубликован 10 октября и создал новые возможности для представителей турецкой диаспоры за рубежом. Согласно новому порядку, лица турецкой национальности, имеющие гражданство других государств, смогут работать в Турции без сложных бюрократических процедур.
Они смогут заниматься предпринимательской или профессиональной деятельностью в государственном и частном секторах. Однако им запрещено работать в военной службе и органах безопасности.
В указе также подчеркивается, что эти лица обязаны регистрироваться в профессиональных союзах, но от них не требуется получение турецкого гражданства. Новый закон не предоставляет политических прав, включая участие в выборах или возможность выдвижения кандидатур.
По мнению ответственных лиц, это решение направлено на привлечение специалистов турецкого происхождения в экономику Турции и укрепление духовного сотрудничества. Эксперты отмечают, что указ создаёт новые возможности для турецкой диаспоры за рубежом и частично способствует устранению нехватки квалифицированных кадров на рынке труда Турции.
Таким образом, новая инициатива демонстрирует открытую политику Турции в отношении турецких соотечественников на глобальной арене и стремление привлекать их к развитию страны.