Yaponiyada ikki ayolni o‘ldirgan shaxs o‘lim jazosiga hukm qilindi
2023-yilda Yaponiyada sodir etilgan jinoyat bo‘yicha sud 34 yoshli Masanori ismli shaxsga o‘lim jazosini tayinladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ikki ayolni pichoq bilan o‘ldirgan va voqea joyiga kelgan ikki politsiyachini ov miltig‘i bilan otgan. Hujumdan keyin u ota-onasining uyida 12 soat davomida yashirinib yurgan va so‘ngra taslim bo‘lgan.
Himoyachisi Masanorining ruhiy kasalligi borligini aytgan bo‘lsa-da, sud bu da’voni rad etdi. Prokurorlar jinoyat vaqtida uning ko‘ziga turli narsalar ko‘ringanini tan olgan, lekin u to‘liq ongli bo‘lganini ta’kidladi.
Sud uning harakatlarini shafqatsiz va sovuqqon deb baholadi. Yaponiyada qurol ishlatish kam uchraydi, odatda faqat ov miltig‘i va havo qurollariga ruxsat beriladi.
Ushbu voqea mamlakatda qurol nazorati va jinoyatga qarshi kurash masalalarini yana bir bor muhokama qilishga sabab bo‘ldi.

В Японии лицо, убившее двух женщин, приговорено к смертной казни
В 2023 году суд в Японии приговорил 34-летнего мужчину по имени Масанори к смертной казни за совершённое преступление. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он убил двух женщин ножом и выстрелил из охотничьего ружья в двух полицейских, прибывших на место происшествия. После нападения он скрывался в доме своих родителей в течение 12 часов, а затем сдался.
Его защитник утверждал, что у Масанори есть психическое заболевание, однако суд отклонил это заявление. Прокуроры признали, что во время преступления он видел разные вещи, но подчеркнули, что он был полностью в сознании.
Суд охарактеризовал его действия как жестокие и хладнокровные. В Японии использование оружия встречается редко, обычно разрешены только охотничьи ружья и пневматическое оружие.
Этот случай вновь вызвал обсуждения в стране по вопросам контроля над оружием и борьбы с преступностью.