G‘azo sektorida yangi texnokratlar boshqaruvi tashkil etildi
Urushdan so‘ng G‘azo sektorida boshqaruv tizimi tubdan yangilanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Times of Israel nashrining xabar berishicha, Misr tashqi ishlar vaziri Badr Abdul’attiy ma’lum qilganidek, mintaqaning ma’muriy ishlarini endilikda 15 nafar falastinlik texnokratlardan tashkil topgan maxsus guruh boshqaradi. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, nomzodlar allaqachon tanlab olinib, Isroil tomonidan tekshiruvdan o‘tgan.
Ushbu guruh, “ma’muriy qo‘mita” deb ataladi va uning asosiy vazifasi G‘azo aholisi hayotini barqarorlashtirish, infratuzilmani tiklash hamda fuqarolik tizimini qayta yo‘lga qo‘yishdan iborat. Abdul’attiy ta’kidlaganidek, bu guruh aholi turmushini yaxshilashga qaratilgan ishlarni amalga oshiradi, “Tinchlik kengashi” esa xalqaro moliyaviy yordamlarni nazorat qiladi va boshqaradi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, yangi qo‘mita falastinlik siyosiy fraksiyalar, jumladan HAMAS tomonidan ham ma’qullangan. Misr tomonining fikricha, bu kelishuv o‘tish davrida siyosiy ziddiyatlarni kamaytirish va aholi hayotini barqarorlashtirishga xizmat qiladi.
Abdul’attiy shuningdek, HAMAS Donald Trampning “tinchlik rejasi”ni qo‘llab-quvvatlayotganini, ammo o‘tish jarayonida siyosiy rol o‘ynamasligini ma’lum qildi. Isroil esa tinch aholi xavfsizligini ta’minlash va gumanitar yordamning to‘xtamasligini kafolatlash sharti bilan G‘azodan qo‘shinlarni bosqichma-bosqich chiqarishni boshlashi kerak.
Eslatib o‘tamiz, AQSh prezidenti Donald Tramp ilgari G‘azo sektorini tiklash uchun “Tinchlik kengashi”ni tashkil etish tashabbusini ilgari surgan edi. Uning rejasi bo‘yicha kengashga shaxsan Tramp rahbarlik qiladi va tiklanish jarayonlarini moliyaviy hamda tashkiliy jihatdan muvofiqlashtiradi.
2025 yil 10 oktabrda Isroil hukumati HAMAS bilan otishuvni to‘xtatish hamda garovdagilarni ozod qilish bo‘yicha kelishuvni tasdiqladi. Bu Tramp ma’muriyati taklif qilgan “tinchlik rejasi”ning birinchi bosqichi bo‘ldi.
Kelishuvga ko‘ra, Isroil armiyasi G‘azo hududining 53 foizini nazorat qilgan holda yangi pozitsiyalarga chekindi. 13 oktabrda esa garovdagi oxirgi 20 nafar falastinlik ozod qilindi.
Texnokratlar siyosatdan ko‘ra amaliyotni ustun qo‘yuvchi mutaxassislar bo‘lib, ularning asosiy vazifasi siyosiy qarama-qarshiliklarsiz, bilim va tajriba asosida boshqaruv samaradorligini oshirishdir. Yangi tuzilma aynan shunday mutaxassislarga tayangan holda G‘azoning tinch va barqaror kelajagini ta’minlashga intilmoqda.

В секторе Газа создано новое технократическое правительство
После войны в секторе Газа происходит коренное обновление системы управления. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Times of Israel, министр иностранных дел Египта Бадр Абдул’аттий сообщил, что административные дела региона теперь будут управляться специальной группой из 15 палестинских технократов. По словам министра, кандидаты уже отобраны и прошли проверку со стороны Израиля.
Эта группа называется «административный комитет», и её основная задача — стабилизировать жизнь населения Газы, восстановить инфраструктуру и возобновить гражданскую систему. Как подчеркнул Абдул’аттий, эта группа будет заниматься улучшением условий жизни населения, а «Совет мира» будет контролировать и управлять международной финансовой помощью.
По данным, новый комитет одобрен палестинскими политическими фракциями, включая ХАМАС. По мнению египетской стороны, это соглашение поможет снизить политические конфликты в переходный период и стабилизировать жизнь населения.
Абдул’аттий также сообщил, что ХАМАС поддерживает «мирный план» Дональда Трампа, но не будет играть политическую роль в переходном процессе. Израиль, в свою очередь, должен начать поэтапное вывод войск из Газы при условии обеспечения безопасности мирного населения и непрерывности гуманитарной помощи.
Напомним, что президент США Дональд Трамп ранее предложил инициативу по созданию «Совета мира» для восстановления сектора Газа. По его плану, совет будет лично возглавлять Трамп и координировать процессы восстановления как финансово, так и организационно.
10 октября 2025 года правительство Израиля утвердило соглашение с ХАМАС о прекращении огня и освобождении заложников. Это стало первым этапом «мирного плана», предложенного администрацией Трампа.
Согласно соглашению, армия Израиля отступила на новые позиции, контролируя 53 процента территории Газы. 13 октября были освобождены последние 20 палестинских заложников.
Технократы — это специалисты, которые ставят на первое место практическую деятельность, а не политику. Их основная задача — повысить эффективность управления на основе знаний и опыта, без политических противоречий. Новая структура стремится обеспечить мирное и стабильное будущее Газы, опираясь именно на таких специалистов.