AQSh prezidenti Donald Tramp Rossiya va Ukraina o‘rtasida davom etayotgan mojaro haqida fikrlarini yana bir bor ochiq bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
14 oktyabr kuni Oq uyda jurnalistlar bilan suhbatda u Rossiya rahbari Vladimir Putindan hafsalasi pir bo‘lganini ta’kidladi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, bu urush uning ko‘z o‘ngida behuda va halokatli jarayon sifatida namoyon bo‘lmoqda.
Tramp Putin bilan ilgari yaxshi munosabatlarga ega bo‘lganini aytdi va bu aloqalar hozir ham ma’lum darajada saqlanib qolgan bo‘lishi mumkinligini bildirdi. Biroq u Moskva rahbaridan urushni to‘xtatish bo‘yicha aniq qaror qabul qilishni kutmoqda.
Prezidentning fikricha, Putinning urushni tezda, bir hafta ichida tugatishi mumkin edi, ammo u bunday qilmagan. Bu esa Rossiyaning ichki va tashqi mavqeiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Tramp urush tufayli Rossiyada benzin uchun uzun navbatlar yuzaga kelayotganini, iqtisodiy inqiroz boshlanayotganini ta’kidladi. U, shuningdek, urush davomida Rossiya 1,5 millionga yaqin askarini yo‘qotganini eslatib o‘tdi va bu yo‘qotishlar Putinning davlat rahbari sifatidagi obro‘siga jiddiy zarar yetkazganini qayd etdi.
Siyosatchi, uzoqqa cho‘zilgan mojaroning Putinning xalqaro maydondagi mavqeini susaytirganini ham ta’kidladi. U Putinning urushni tezda tugatishi mumkinligini, ammo buni amalga oshirmaganini aytdi.
Tramp fikricha, bu qaror Rossiyaning obro‘siga katta zarar keltirmoqda. Shuningdek, u 17 oktyabrda Vashingtonda Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan bo‘ladigan uchrashuv haqida gapirdi.
Trampning aytishicha, Zelenskiy muzokaralarda qurol-aslaha masalasini ko‘taradi va ayniqsa “Tomahawk” raketalarini so‘raydi. Prezident hatto bu raketalar Argentinaga ham kerak bo‘lishi mumkinligini hazil bilan ta’kidladi.
Trampning bu bayonoti AQSh va xalqaro ommaviy axborot vositalarida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Ayrim tahlilchilar uning so‘zlarini Rossiyaga bosimni kuchaytirish sifatida baholasa, boshqalar esa Trampning Putin bilan munosabatlariga ishora qilib, bu orqali u ichki siyosiy obro‘sini mustahkamlashga harakat qilayotganini ta’kidlashdi.
Natijada, AQSh prezidentining so‘nggi chiqishi Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaro bo‘yicha yangi bahslarga turtki bo‘ldi. Uning “Putin bu urushni tez tugatishi mumkin edi” degan fikri siyosiy doiralarda katta rezonans uyg‘otdi.

Трамп ожидает, что Путин быстро завершит войну
Президент США Дональд Трамп вновь открыто высказался о продолжающемся конфликте между Россией и Украиной. Об этом сообщает Zamin.uz.
14 октября на встрече с журналистами в Белом доме он подчеркнул, что разочарован в российском лидере Владимире Путине. По словам Трампа, эта война на его глазах проявляется как бессмысленный и разрушительный процесс.
Трамп отметил, что ранее у него были хорошие отношения с Путиным, и эти связи, возможно, сохраняются в определённой степени и сейчас. Однако он ожидает от московского руководителя чёткого решения о прекращении войны.
По мнению президента, Путин мог бы быстро завершить войну в течение недели, но не сделал этого. Это негативно сказывается на внутреннем и внешнем положении России.
Трамп подчеркнул, что из-за войны в России образовались длинные очереди за бензином, начинается экономический кризис. Он также напомнил, что Россия потеряла около 1,5 миллиона солдат, и эти потери серьёзно подорвали авторитет Путина как главы государства.
Политик отметил, что затянувшийся конфликт ослабил международный статус Путина. Он заявил, что Путин мог бы быстро закончить войну, но не сделал этого.
По мнению Трампа, это решение наносит серьёзный ущерб репутации России. Кроме того, он рассказал о предстоящей 17 октября в Вашингтоне встрече с президентом Украины Владимиром Зеленским.
По словам Трампа, Зеленский поднимет на переговорах вопрос о поставках оружия, особенно попросит ракеты «Томагавк». Президент даже с юмором отметил, что эти ракеты могут понадобиться и Аргентине.
Заявление Трампа вызвало широкий резонанс в СМИ США и международных информационных агентствах. Некоторые аналитики оценили его слова как усиление давления на Россию, другие же отметили, что Трамп, ссылаясь на свои отношения с Путиным, пытается укрепить свой внутренний политический авторитет.
В итоге последнее выступление президента США стало поводом для новых дискуссий о конфликте между Россией и Украиной. Его утверждение «Путин мог бы быстро закончить эту войну» вызвало большой резонанс в политических кругах.