Dakkada kiyim fabrikasida yong‘in, 16 halok
Bangladesh poytaxti Dakkada joylashgan kiyim ishlab chiqaruvchi fabrikada yong‘in yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa natijasida kamida o‘n olti kishi halok bo‘ldi. Yong‘in Mirpur tumanidagi to‘rt qavatli binoda tushdan keyin boshlangan va uch soat davomida o‘chirilgan.
Yonidagi kimyoviy omborxonada esa olov kechgacha tarqalib, davom etgan. Ushbu omborxonada plastik va vodorod peroksid saqlangani ma’lum bo‘ldi.
Bu moddalar yong‘inning kuchayishiga sabab bo‘lib, havoga zararli gazlar tarqalishiga olib kelgan. Rasmiylar halok bo‘lganlarning ko‘pchiligi aynan zaharli gazni nafas olgani uchun vafot etganini ma’lum qildi.
Omborxonaning qonuniy faoliyat yuritganligi yoki yo‘qligi hozircha aniqlanmagan. So‘nggi yillarda Bangladeshda yong‘inlar soni ko‘payib bormoqda.
Bu holat xavfsizlik qoidalariga rioya qilinmasligi bilan bog‘liq ekani ta’kidlanmoqda. Yong‘inlarning oldini olish uchun xavfsizlik choralari kuchaytirilishi zarur.
Ushbu holat mamlakatdagi sanoat korxonalarida xavfsizlik masalalariga jiddiy e’tibor qaratish lozimligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Пожар на фабрике одежды в Дакке, 16 погибших
В столице Бангладеш, Дакке, произошёл пожар на фабрике по производству одежды. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате инцидента погибло как минимум шестнадцать человек. Пожар начался после обеда в четырёхэтажном здании в районе Мирпур и тушился в течение трёх часов.
Огонь распространился до соседнего химического склада и продолжался до позднего вечера. Известно, что на складе хранились пластик и перекись водорода.
Эти вещества способствовали усилению пожара и распространению вредных газов в воздухе. Официальные лица сообщили, что большинство погибших умерли именно из-за вдыхания токсичных газов.
На данный момент не установлено, велась ли складская деятельность законно. В последние годы количество пожаров в Бангладеш увеличивается.
Подчёркивается, что это связано с несоблюдением правил безопасности. Для предотвращения пожаров необходимо усилить меры безопасности.
Этот инцидент вновь показывает необходимость серьёзного внимания к вопросам безопасности на промышленных предприятиях страны.