Zelenskiy Odessa meri va boshqalarni fuqarolikdan chiqardi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bir guruh shaxslarni mamlakat fuqaroligidan mahrum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Suspilne” nashri prezident ma’muriyatidagi manbaga tayanib xabar berdi. Fuqarolikdan mahrum etilganlar orasida Odessa shahar meri Gennadiy Truxanov, sobiq xalq deputati Oleg Saryov hamda taniqli balet raqqosi Sergey Polunin borligi ma’lum qilindi.
Zelenskiy ushbu qarorni shaxslarning Rossiya fuqaroligiga ega ekanligi aniqlangani sababli qabul qilganini bildirdi. Oktyabr oyining boshlarida Odessada kuchli yomg‘ir oqibatida o‘n kishi halok bo‘lgan edi.
Shundan so‘ng shahar aholisi mer Truxanovning fuqarolikdan chiqarilishini talab qilib, prezidentga yo‘llangan petitsiyani qisqa muddat ichida 25 mingdan ortiq kishi imzoladi. Gennadiy Truxanov esa ayblovlarni rad etib, Rossiya pasportiga ega emasligini va bular siyosiy maqsadlarda ishlatilayotganini ta’kidladi.
Ushbu voqealar mamlakat ichki siyosatida muhim ahamiyatga ega bo‘lib, fuqarolik masalalari yuzasidan hukumatning qat’iy pozitsiyasini ko‘rsatmoqda.

Зеленский лишил гражданства мэра Одессы и других
Об этом изданию «Suspilne» сообщил источник в администрации президента. Известно, что среди лишённых гражданства находятся мэр Одессы Геннадий Труханов, бывший народный депутат Олег Сарёв, а также известный балетный танцор Сергей Полунин.
Зеленский заявил, что принял это решение после того, как было установлено, что эти лица имеют гражданство России. В начале октября в Одессе из-за сильного дождя погибло десять человек.
После этого жители города потребовали лишить мэра Труханова гражданства, и петицию, направленную президенту, подписали более 25 тысяч человек за короткий срок. Геннадий Труханов отверг обвинения, заявив, что не имеет российского паспорта и что эти обвинения используются в политических целях.
Эти события имеют важное значение во внутренней политике страны и демонстрируют твёрдую позицию правительства по вопросам гражданства.