AQSH pasporti dunyoda mavqeini yo‘qotmoqda
Henley & Partners tomonidan e’lon qilingan Passport Index ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda AQSH pasporti dunyoning eng kuchli o‘n pasporti ro‘yxatidan chiqib ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi reytingda Amerika pasporti 12-o‘rinni egallab, bu pozitsiyani Malayziya pasporti bilan bo‘lishmoqda. Biroq, real ko‘rsatkichlarni tahlil qilganda, bir necha davlatlar bir xil viza imkoniyatlariga ega ekanligi inobatga olinsa, AQSH pasporti aslida ro‘yxatning 38-o‘rnida joylashgan.
Bu holat Amerika pasportining nufuzining sezilarli darajada pasayganini ko‘rsatadi. Ma’lumot uchun, Amerika fuqarolari 180 ta davlatga vizasiz yoki viza bilan kirish imkoniyatiga ega.
Taqqoslash maqsadida aytadigan bo‘lsak, dunyoning eng kuchli pasporti sifatida tan olingan Singapur pasporti egalari 193 davlatga erkin kirish huquqiga ega. Ushbu o‘zgarishlar AQSH pasportining xalqaro maydondagi mavqeining kamayganligini bildiradi va viza siyosatidagi o‘zgarishlar fuqarolar uchun yangi cheklovlar yaratishi mumkinligini anglatadi.
Shunday qilib, AQSH pasportining qulaylik darajasi avvalgiga nisbatan pasayganligi aniq ko‘zga tashlanmoqda. Bu holat, albatta, sayohat qilish va xalqaro aloqalar sohasida muhim ahamiyatga ega.

Паспорт США теряет своё значение в мире
Согласно данным Passport Index, опубликованным Henley & Partners, в 2025 году паспорт США вышел из списка десяти самых сильных паспортов мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
В новом рейтинге американский паспорт занимает 12-е место, разделяя эту позицию с паспортом Малайзии. Однако при анализе реальных показателей и с учётом того, что несколько стран имеют одинаковые визовые возможности, паспорт США фактически занимает 38-е место в списке.
Это свидетельствует о значительном снижении престижа американского паспорта. Для справки, граждане США имеют возможность безвизового или визового въезда в 180 стран.
Для сравнения, владельцы паспорта Сингапура, признанного самым сильным паспортом в мире, имеют право свободного въезда в 193 страны. Эти изменения указывают на снижение международного статуса паспорта США и могут означать, что изменения в визовой политике создадут новые ограничения для граждан.
Таким образом, очевидно, что уровень удобства паспорта США снизился по сравнению с прошлым. Это имеет важное значение в сфере путешествий и международных отношений.