Putin va al-Shara Moskva uchrashuvida siyosatni muhokama qildi
Moskva shahrida Rossiya Prezidenti Vladimir Putin va Suriya muvaqqat rahbari Ahmad al-Shara o‘rtasida tarixiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ikki davlat rahbarining ilk muloqoti bo‘lib, taxminan ikki yarim soat davom etdi. Uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi uzoq yillik hamkorlik, Suriyaning yangi siyosiy va iqtisodiy rivojlanish istiqbollari hamda Rossiyaning ushbu jarayondagi o‘rni muhokama qilindi.
Suriya rahbari Ahmad al-Shara muzokaralar davomida Rossiyaning yangi siyosiy va iqtisodiy tizimlarni shakllantirishda ko‘rsatgan yordamini yuqori baholadi. U Moskvaning Damashq uchun doimiy strategik hamkor ekanligini ta’kidladi va kelajakda ham ikki tomonlama munosabatlarning mustahkamlanishi kutilayotganini bildirdi.
Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov jurnalistlarning “Putin va al-Shara Bashar Asad taqdiri haqida gaplashdimi?” degan savoliga javob berishdan bosh tortdi. U hozircha Asadning kelajagi yuzasidan rasmiy bayonot berilmasligini ma’lum qildi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yilning dekabr oyida Rossiya Suriya sobiq prezidenti Bashar Asad va uning oilasiga boshpana bergan edi. Germaniyaning Zeit nashri ma’lumotlariga ko‘ra, Asad hozirda oilasi bilan Moskva shahrida yashaydi va ko‘p vaqtini video o‘yinlarga sarflaydi.
Tahlilchilarning fikricha, ushbu uchrashuv Suriyada yangi siyosiy tizimning shakllanishi hamda Rossiyaning mintaqadagi ta’sirining kuchayishiga ishora qiladi. Kreml Asad masalasida sukut saqlayotgan bo‘lsa-da, Rossiya mintaqada asosiy o‘yinchi sifatida o‘z mavqeini mustahkamlashda davom etmoqda.
Shunday qilib, Putin va Ahmad al-Shara uchrashuvi Suriyaning yangi siyosiy yo‘nalishida muhim burilish nuqtasi sifatida baholanmoqda. Bashar Asad esa hozircha siyosiy sahnadan chetda bo‘lsa-da, diqqat markazida qolmoqda.

Путин и аль-Шара обсудили политику на встрече в Москве
В Москве состоялась историческая встреча между Президентом России Владимиром Путиным и временным лидером Сирии Ахмадом аль-Шара. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это был первый диалог между двумя главами государств, который длился около двух с половиной часов. На встрече обсуждалось многолетнее сотрудничество между двумя странами, перспективы нового политического и экономического развития Сирии, а также роль России в этом процессе.
Лидер Сирии Ахмад аль-Шара высоко оценил помощь России в формировании новых политических и экономических систем в ходе переговоров. Он подчеркнул, что Москва является постоянным стратегическим партнером для Дамаска и выразил ожидание укрепления двусторонних отношений в будущем.
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков отказался отвечать на вопрос журналистов: «Обсуждали ли Путин и аль-Шара судьбу Башара Асада?». Он сообщил, что пока не будет официальных заявлений относительно будущего Асада.
Напомним, что в декабре прошлого года Россия предоставила убежище бывшему президенту Сирии Башару Асаду и его семье. По данным немецкого издания Zeit, Асад в настоящее время проживает в Москве с семьей и много времени проводит за видеоиграми.
По мнению аналитиков, эта встреча указывает на формирование новой политической системы в Сирии и усиление влияния России в регионе. Несмотря на молчание Кремля по вопросу Асада, Россия продолжает укреплять свои позиции в регионе как ключевой игрок.
Таким образом, встреча Путина и Ахмада аль-Шара рассматривается как важный поворотный момент в новом политическом курсе Сирии. В то время как Башар Асад пока остается вне политической сцены, он продолжает находиться в центре внимания.